Niemcy. Maseczki będą obowiązkowe na jarmarkach bożonarodzeniowych

Świat
Niemcy. Maseczki będą obowiązkowe na jarmarkach bożonarodzeniowych
pixabay/ShenXin
Jarmarki bożonarodzeniowe ruszą w Niemczech od 22 listopada

Jarmarki bożonarodzeniowe będą mogły odbywać się w tym roku, ale odwiedzający powinni nosić maseczki ochronne, tak jak na targach spożywczych – zadecydował we wtorek senat Berlina. Przewidział jednak wyjątek dla jarmarków, na które wstęp będą miały tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy.

Zgodnie z nowymi przepisami "na jarmarkach generalnie obowiązuje wymóg noszenia maseczki ochronnej". Operatorzy jarmarków mogą jednak zdecydować się na przyjęcie zasady 2G (geimfpt, genesen – zaszczepieni i ozdrowieńcy) – w takim przypadku na teren targów zostaną wpuszczeni tylko goście zaszczepieni i ozdrowieńcy, których nie będzie dotyczył wymóg noszenia maseczki ani utrzymywania dystansu.

 

Operatorzy nie będą mogli stosować zasady 3G (czyli wstęp tylko zaszczepionych, ozdrowieńców lub przetestowanych).

 

- Na jarmarki bożonarodzeniowe niestosujące zasady 2G, wstęp będą mieli wszyscy, będą jednak zobowiązani do noszenia maseczek - wyjaśnił senator Matthias Kollatz (SPD) po posiedzeniu Senatu.

Test przy wejściu dla niezaszczepionych

Nieco inaczej sytuacja wygląda w zamkniętych restauracjach na terenie jarmarków, gdzie właściciele będą mieli do wyboru zasadę 2G lub 3G.

 

Osoby nieszczepione mogłyby wchodzić tylko do lokali z grupy 3G, posiadając negatywny wynik testu na Covid-19. Niektóre duże jarmarki bożonarodzeniowe już zdecydowały, że wprowadzą zasadę 2G, w tym te zlokalizowane przed Rotes Rathaus, na Gendarmenmarkt i w cytadeli w Spandau.

 

ZOBACZ: Niemcy. Uzbrojeni prawicowi ekstremiści "patrolują" granicę z Polską. Walczą z migracją

 

Zasada 3G będzie obowiązywać na jarmarku bożonarodzeniowym Lucia w Kulturbrauerei, a także w Winterwelt na Potsdamer Platz, który rozpoczyna się pod koniec października - podaje RBB24. W przypadku jarmarku bożonarodzeniowego na Breitscheidplatz organizator również zdecydował o przyjęciu zasady 3G. Operator jarmarku bożonarodzeniowego na Alexanderplatz jeszcze nie podjął decyzji. W tym roku ponownie nie odbędzie się jarmark bożonarodzeniowy przed Pałacem Charlottenburg, co organizatorzy ogłosili na początku października.

 

Jak przypomina RBB24, "wielkie jarmarki bożonarodzeniowe otwierają się 22 listopada". W ubiegłym roku większość z nich została odwołana z powodu pandemii.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie