Zmiany dla studentów medycyny. Adam Niedzielski o możliwości umorzenie kredytów

Polska
Zmiany dla studentów medycyny. Adam Niedzielski o możliwości  umorzenie kredytów
PAP/Sebastian Borowski
Minister zdrowia Adam Niedzielski

Adam Niedzielski zapowiedział powstanie ustawy o kredytach dla studentów kierunków medycznych, która zakłada refinansowanie kosztów czesnego. - Rozwiązanie pozwala po otrzymaniu kredytu umorzyć jego spłatę, kierując się zasadą odpracowania kredytu w systemie publicznym - powiedział minister zdrowia na konferencji dotyczącej zmian w kształceniu podyplomowym.

Podczas wtorkowego spotkania przekazano, że Konferencja Rektorów Akademii Medycznych zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia o zniesienie obowiązkowego podyplomowego stażu zawodowego dla lekarzy i lekarzy dentystów.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki. Raport Ministerstwa Zdrowia, 26 października

 

- W sposób automatyczny skraca to bardzo długi cykl kształcenia specjalisty lekarza w Polsce o rok - powiedział prof. Marcina Gruchała, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych.

Ministerstwo Zdrowia: ustawa o kredytach dla studentów

Adam Niedzielski zapowiedział powstanie ustawy o kredytach dla studentów kierunków medycznych, która zakłada refinansowanie kosztów czesnego.

 

- Rozwiązanie pozwala po otrzymaniu kredytu umorzyć jego spłatę, kierując się zasadą odpracowania kredytu w systemie publicznym. Jeżeli student będzie przez 6 lat pobierał taki kredyt, warunkiem umorzenia spłaty będzie odpracowanie w publicznej ochronie zdrowia 10 lat w ciągu 12 lat po zakończeniu kształcenia - przekazał minister zdrowia.

 

ZOBACZ: Sondaż: 49 proc. Polaków popiera protest pracowników ochrony zdrowia

 

Podczas konferencji Adam Niedzielski podsumował także obecną sytuację epidemiczną w kraju. - W najbliższym czasie uruchomione zostaną szpitale tymczasowe w Ostrołęce, Poznaniu i na Okęciu. Będziemy przygotowywać się do ewentualnego uruchomienia szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym - powiedział.

Łóżka dla pacjentów z COVID-19

- Baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 będzie zwiększona łącznie o 10 tys. łóżek - 8,5 tys. w zwykłych szpitalach i 1,5 tys. w szpitalach tymczasowych. To jest dodatkowa przestrzeń, która da nam bezpieczeństwo na co najmniej 2-3 tygodnie - przekazał Adam Niedzielski.

 

Poinformował, że w tej chwili jest ponad 5 tys. hospitalizacji, a dla pacjentów z COVID-19 dostępnych jest blisko 10 tys. łóżek.

 

- Te 10 tys. oznacza, że od sierpnia zwiększyliśmy bazę łóżkową o 4 tys. Ona pierwotnie wynosiła mniej więcej 6 tys. Czyli systematycznie zwiększamy liczbę dostępnych łóżek dla systemu covidowego - dodał Niedzielski.

 

- Będziemy pilnowali, żeby wskaźnik zajętości łóżek był na poziomie 60-70 proc., nie tak jak w poprzednich falach, gdzie ten bufor staraliśmy się mieć zdecydowanie większy - zaznaczył minister zdrowia.

 

- Planujemy, że proces wystawiania skierowań dla pełnoletnich osób, które pół roku temu miały podaną ostatnią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 będzie uruchomiony 2 listopada - przekazał Adam Niedzielski.

 

 

an/prz/Polsat News /PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie