Wielka Brytania. Cena benzyny bezołowiowej na najwyższym poziomie w historii

Polska
Wielka Brytania. Cena benzyny bezołowiowej na najwyższym poziomie w historii
Zdjęcie ilustracyjne/Pixbay.com/Skitterphoto

Średnia cena benzyny bezołowiowej w Wielkiej Brytanii wzrosła w niedzielę do 142,94 pensa, co jest najwyższym poziomem w historii - podała w poniedziałek firma RAC, która świadczy pomoc drogową i inne usługi dla kierowców.

Dotychczasowy rekord - 142,48 pensa - ustanowiony został w kwietniu 2012 r. W ciągu ostatniego roku cena litra benzyny bezołowiowej w Wielkiej Brytanii wzrosła o ponad 28 pensów, co oznacza, że koszt zatankowania 55-litrowego zbiornika paliwa wynosi obecnie 78,61 funta - o ponad 15,6 funta więcej niż rok temu - informuje RAC.

"To czarny dzień dla kierowców"

Natomiast średnia cena litra oleju napędowego wynosiła w niedzielę 146,50 pensa, czyli była o 1,43 pensa poniżej rekordowego poziomu z kwietnia 2012 r., ale i tak koszty zatankowania samochodu z silnikiem Diesla są wyższe niż z benzynowym.

 

ZOBACZ: Niemcy. Ceny paliwa osiągnęły rekord, wyjazdy po tańsze paliwo do Czech

 

- To naprawdę czarny dzień dla kierowców, który - jak mieliśmy nadzieję po wysokich cenach z kwietnia 2012 roku - nie powtórzy się. Uderzy to w budżety wielu gospodarstw domowych i bez wątpienia będzie miało wpływ na całą gospodarkę. Pytanie brzmi: gdzie to się skończy i jaka będzie cena benzyny? Jeśli ropa osiągnie cenę 100 dolarów za baryłkę, możemy bardzo łatwo zobaczyć, że średnia cena wzrośnie do 150 pensów za litr - oświadczył rzecznik RAC Simon Williams.

 

- Nawet jeśli z powodu pandemii wiele osób nie jeździ już tyle, ile wcześniej, kierowcy mówią nam, że są bardziej zależni od swoich samochodów niż przez ostatnie lata, a wielu z nich po prostu nie ma wyboru i musi jeździć - dodaje.

 

ZOBACZ: Kryzys paliwowy w Wielkiej Brytanii. Żołnierze zaczęli pomagać w rozwożeniu paliwa

 

RAC zwraca uwagę, że 67 proc. ceny paliwa, którą kierowcy muszą zapłacić na stacjach benzynowych, stanowią podatki.

 

W poniedziałek cena baryłki ropy typu Brent oscylowała koło poziomu 86 dolarów i zdaniem analityków jeszcze przed końcem toku może przekroczyć 90 dolarów.

 

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie