USA. Potężna burza w Kaliforni. "Prognoza historycznego deszczu"

Świat
USA. Potężna burza w Kaliforni. "Prognoza historycznego deszczu"
Reuters

Potężna burza szalała w niedzielę na lądzie w północnej Kalifornii. Biuro National Weather Service w Sacramento ostrzega przed "prognozą historycznego deszczu".

Potężna burza szalała na lądzie w północnej Kalifornii, zalewając autostrady, przewracając drzewa i powodując przepływy błota na obszarach spalonych podczas ostatnich pożarów,meteorolodzy przewidują rekordowe opady deszczu.

 

ZOBACZ: Ogromne powodzie w Tajlandii. Monsunowe deszcze mogą jeszcze pogorszyć sytuację

 

Ogłoszono stan powodzi w całym rejonie zatoki San Francisco, zalane zostały ulice w Berkeley i Oakland. O wschodzie słońca w niedzielę Mount Tamalpais na północ od San Francisco odnotowało ponad 15 centymetrów opadów deszczu w ciągu ostatnich 12 godzin, poinformował serwis pogodowy na Twitterze.

 

- Niektóre z naszych wyżej położonych lokalizacji odnotowują po 15, 18, 21 centymetrów deszczu – powiedział meteorolog Sean Miller.

Zamknięte odcinki dróg

Około 240 kilometrów na północ, California Highway Patrol zamknął odcinek State Route 70 w hrabstwach Butte i Plumas z powodu wielu osuwisk.

 

ZOBACZ: Powódź w Nowym Jorku. Są ofiary

 

"Dzisiaj rano mieliśmy już kilka kolizji związanych z pływającymi pojazdami, spadającymi drzewami i kilkoma jezdniami, które są zalane – napisało na Twitterze biuro patrolu autostrad w Oroville". - Jeśli możesz dzisiaj zostać w domu i zjechać z drogi, zrób to. Jeśli jesteś na drodze, zachowaj szczególną ostrożność".

 

Stanowy Departament Transportu poinformował, że w pobliskich hrabstwach Colusa i Yolo autostrady stanowe 16 i 20 zostały zamknięte na kilka mil z powodu lawin błotnych.

Skutki pożarów

Dają o sobie znać skutki niedawnych pożarów, grunty pozbawione roślinności nie są w stanie tak szybko wchłaniać ulewnych deszczy, co zwiększa prawdopodobieństwo gwałtownych powodzi.

 

"Jeśli jesteś w pobliżu niedawno wypalonego terenu, przygotuj się teraz na prawdopodobny przepływ błota” – napisała na Twitterze służba meteorologiczna Sacramento.

 

"Jeśli miejscowi urzędnicy każą się ewakuować lub czujesz się zagrożony, nie wahaj się tego zrobić - alarmują władze.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie