Koronawirus w Polsce. Obostrzenia w powiatach? Kraska: podchodzimy do tego inaczej niż wcześniej

Polska
Koronawirus w Polsce. Obostrzenia w powiatach? Kraska: podchodzimy do tego inaczej niż wcześniej
Polsat News
Waldemar Kraska w poniedziałkowym wydaniu "Gościa Wydarzeń"

- W tej chwili z Radą Medyczną opracowaliśmy standardy dla osób, które będą przyjmowane do polskich szpitali, a także dla osób odwiedzających - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wyjaśnił, że osoby zaszczepione nie będą testowane przed przyjęciem lub wpuszczeniem do szpitala.

Kraska podkreślił, że rząd bierze pod uwagę więcej wyznaczników stanu pandemii niż w poprzednich falach epidemii. - Takie przyjęliśmy kryteria, myślę, że one są racjonalne - powiedział. Wiceminister wskazał, że z danych od czasu wprowadzenia drugiej dawki szczepień 2 proc. zachorowań dotyczy w pełni zaszczepionych pacjentów.

Kraska: wystarczy się zaszczepić

- Nie wyciągnęliśmy jako obywatele wniosków z poprzednich fal - powiedział Waldemar Kraska powołując się na stan zabezpieczeń przeciw rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Na pytanie o paszporty covidowe przypomniał, że Polacy nie sięgnęli w dostatecznym stopniu do najważniejszej metody walki z pandemią, a taką metodą są szczepionki. - Wystarczy iść do punktu i się zaszczepić - przekonywał.

 

- Na pewno w tej chwili musimy wyegzekwować obostrzenia, które są, czyli maseczka w komunikacji miejskiej, w supermarketach. Wiem, że to się dzieje z dużą intensywnością, że służby policyjne i sanitarne egzekwują to i nakładają mandaty. Może to skłoni nas wszystkich, byśmy stosowali się do maseczek - powiedział Waldemar Kraska. Wiceminister przypomniał, że ograniczenia liczby osób w przestrzeniach publicznych nie dotyczą zaszczepionych i że to zachęta do szczepień.

 

WIDEO: Kraska: uruchomimy kolejne 10 tys. łóżek szpitalnych

 

- W tej chwili z Radą Medyczną opracowaliśmy standardy dla osób, które będą przyjmowane do polskich szpitali, a także dla osób odwiedzających. Będą promowane te osoby, które posiadają paszport covidowy. Nie trzeba będzie im wykonywać testów, będą przyjmowani, jeżeli oczywiście nie mają objawów zakażenia, bez wykonywania testu - tłumaczył wiceminister.

 

Waldemar Kraska potwierdził, że Rada Medyczna rozważa obowiązkowe szczepienia medyków czy pracowników handlu. Przypomniał jednak, że lekarze wyszczepieni są na poziomie 97 proc. - W tej chwili rozważamy także, aby przyjąć tę trzecią dawkę. Na dziś przyjęło ją 620 tys. osób - powiedział Kraska. - Rada Medyczna rekomenduje także, by osoby, które pracują w ochronie zdrowia, a nie są zaszczepione, były dwa razy w tygodniu testowane na obecność koronawirusa - powiedział.

Ewentualne obostrzenia - powiatami

- Liczba nowych zakażeń przekłada się niestety na liczbę osób, które są hospitalizowane. Dzisiaj było to 300 osób, a najnowsze dane, które jutro pokażemy, mówią o prawie 400 kolejnych osobach hospitalizowanych w kolejnej dobie - wyjawił Kraska. - Ta liczba nowych osób, które są przyjmowane do szpitali, jest dosyć duża - podkreślił wiceminister, dodając, że sukcesywnie dodawane są kolejne łóżka dla pacjentów z COVID-19. Wyjaśnił, że na 5 tys. dzisiejszych pacjentów uruchomionych jest 10 tys. łóżek i kolejne 10 tys. dołączonych zostanie niebawem.

 

Kraska odniósł się też do sytuacji w Szpitalu Południowym, wskazując m.in. na potrzebę odciążenia instalacji tlenowej w tym obiekcie. Poinformował także, że działa w tej chwili 15 szpitali tymczasowych, a kolejnych 7 jest "pasywnych", tzn. gotowych, ale nieużywanych.

 

Wiceminister został zapytany o perspektywę wprowadzenia lockdownów np. w poszczególnych województwach. - Śledzimy na bieżąco poszczególne powiaty i na nich się koncentrujemy. Myślę, że będziemy kierowali się powiatami i tam, gdzie będzie potrzeba, będziemy powiatami wprowadzali kolejne obostrzenia. Ale takich decyzji obecnie nie ma - podkreślił. 

 

Jak zaznaczył, w tej fali ministerstwo inaczej podchodzi do decyzji związanych z rozwojem pandemii. - W tej chwili bierzemy pod uwagę nie tylko liczbę osób, które zostały zakażone, ale także liczbę osób, które są zaszczepione i ile osób choruje i musi być hospitalizowanych. Te trzy składowe są teraz dla nas odniesieniem, do jakiej strefy ewentualnie dany powiat mógłby trafić - wyjaśnił.

 

W pierwszej części programu gościem Piotra Witwickiego była Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej. Wcześniejsze odcinki programu można obejrzeć tutaj.

pdb/prz/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie