Anna Michalska: reżim Łukaszenki wmawia imigrantom, że przekroczenie granicy jest łatwe

Polska
Anna Michalska: reżim Łukaszenki wmawia imigrantom, że przekroczenie granicy jest łatwe
Polsat News
Ppor. Anna Michalska

- Niepokoi nas sytuacja, do której doprowadził reżim Łukaszenki, czyli ściąganie imigrantów, wmawianie im, że przekroczenie granicy polsko-białoruskiej jest łatwe i doprowadzi ich szybko do Niemiec - powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska w "Gościu Wydarzeń". - Nie mamy prawa oddzielać dzieci od rodziców - podkreśliła.

Rzeczniczka Straży Granicznej podporucznik Anna Michalska rozmawiała z Piotrem Witwickim o aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. 

 

- Straż Graniczna prowadzi intensywne działania na tym odcinku granicy - zapewniła ppor. Anna Michalska. - Poprosiliśmy o dodatkowe wsparcie żołnierzy Wojska Polskiego - dodała.

 

Rzecznika stwierdziła, że polska Straż Graniczna "w obliczu obecnego kryzysu migracyjnego na pewno nie dałaby rady bez wsparcia".

Straż Graniczna: od początku roku 25 tysięcy prób przekroczenia granicy

Od początku roku Straż Graniczna odnotowała prawie 25 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy - przekazała rzeczniczka. Dodała także, że służby zatrzymały 2049 imigrantów. - W tym samym okresie w roku ubiegłym takich osób było zaledwie 40 - podała.

 

WIDEO: Ppor. Anna Michalska w "Gościu Wydarzeń"

 

 

- Bardzo niepokoi nas sytuacja, do której doprowadził reżim Łukaszenki, czyli ściąganie imigrantów, narażanie ich życia i zdrowia, wmawianie im, że przekroczenie granicy polsko-białoruskiej jest łatwe i doprowadzi ich szybko do Niemiec - powiedziała ppor. Anna Michalska.

 

ZOBACZ: Rzeczniczka Straży Granicznej: Do Polski chce się dostać kilkanaście tysięcy ludzi

 

- Nasze patrole mają ze sobą ciepłą herbatę, koce termiczne, by w miarę szybko pomóc osobom, które znajdujemy już po przekroczeniu linii granicy - powiedziała Michalska. - Wielokrotnie apelowaliśmy do strony białoruskiej, aby pomogła tym osobom - dodała.

 

Michalska zapytana o próby pomocy migrantom podejmowane chociażby przez posła Franciszka Sterczewskiego, skomentowała: - To bardzo szczytne, że poseł i aktywiści pomagają imigrantom, absolutnie nie zabraniamy takich działań - prosimy jedynie, aby te działania nie przeszkadzały w realizowaniu naszych czynności służbowych.

 

- Jeżeli ktoś wcześniej (niż SG) spotka nielegalnych imigrantów to oczywiste jest i apeluję, aby pomógł tym osobom, dał im jeść, pić, ale potem natychmiast należy wezwać Straż Graniczną - dodała rzeczniczka.

Dzieci na granicy

Anna Michalska stwierdziła także, że wśród migrantów są rodziny z dziećmi, które "czasami są wykorzystywane instrumentalnie". - Wiemy, że dzieci często są brane po to, aby łatwiej było przekroczyć granicę - dodała.

 

- Nie mamy prawa oddzielać tych dzieci od rodziców, podejmować decyzji innych niż podejmują ich rodzice - powiedziała rzeczniczka.


W programie "Gość Wydarzeń" prowadzący Piotr Witwicki rozmawiał także z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską.

 

Poprzednie odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj

an / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie