Syria. Stracono 24 osoby za spowodowanie pożarów lasów

Świat
Syria. Stracono 24 osoby za spowodowanie pożarów lasów
Zdj. ilustracyjne/Flickr/Ervins Strauhmanis
W sumie w rejonach tych wybuchło 187 pożarów lasów

W Syrii wykonano karę śmierci na 24 osobach, oskarżonych o spowodowanie pożarów lasów, które pustoszyły kraj we wrześniu i październiku zeszłego roku - poinformowało syryjskie ministerstwo sprawiedliwości.

- 24 przestępców zostało straconych w środę - przekazał resort w oświadczeniu na Facebooku, nie podając tożsamości straconych, miejsca egzekucji ani metody jej wykonania. Według organizacji praw człowieka Amnesty International reżim syryjski nadal wykonuje karę śmierci przez powieszenie.

 

Ministerstwo poinformowało, że stracone osoby zostały oskarżone o "popełnienie aktów terroru" poprzez wywołanie pożarów przy użyciu materiałów łatwopalnych, które "spowodowały śmierć i zniszczyły infrastrukturę państwową oraz mienie publiczne". Według resortu skazani "przyznali się do organizowania spotkań w celu zaplanowania pożarów i ich spowodowania”.

 

ZOBACZ: Afganistan. Co najmniej 33 ofiary eksplozji w meczecie w Kandaharze

Ogień strawił tysiące hektarów ziemi i lasów 

Jak piszą oficjalne media w Syrii, pożary we wrześniu i październiku 2020 roku spustoszyły muhafazy (prowincje) Latakia i Tartus nad Morzem Śródziemnym oraz Hims w centrum kraju.

 

W sumie w rejonach tych wybuchło 187 pożarów lasów, które dotknęły 280 miejscowości, a w ich wyniku zginęły co najmniej trzy osoby i wiele zostało rannych. Ogień zniszczył około 13 000 hektarów gruntów rolnych i 11 000 hektarów lasów, uszkodzonych zostało ponad 370 domów.

 

ZOBACZ: Holandia. Media: talibowie zabili w Kabulu tłumacza, który pracował dla Holendrów

 

Na kary od 10 lat więzienia do dożywotniego pozbawienia wolności skazanych zostało 20 innych osób, oskarżonych o podpalenia, w tym pięć nieletnich

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie