Poprzewracane ciężarówki, zerwane dachy, zwalone mury. Burze i wichury nad Polską

Polska
Poprzewracane ciężarówki, zerwane dachy, zwalone mury. Burze i wichury nad Polską
PolsatNews.pl
W Warszawie pod wpływem silnego wiatru przewrócił się stary, betonowy mur.

W miejscowości Pawłów na Opolszczyźnie silny wiatr przewrócił ciężarówkę jadącą drogą krajową nr 94. W Olsztynie wiatr uszkodził dach na budynku Szkoły Podstawowej nr 2, a na ogrodzenie innej placówki spadło drzewo. Najtrudniejsza sytuacja jest w woj. dolnośląskim - to tam zginęły cztery osoby. Wichury szaleją nad Polską.

Ze względu na silny wiatr RCB wysyła specjalne powiadomienia z ostrzeżeniem do mieszkańców dziewięciu województw, głównie w północnej części kraju. Zgodnie z prognozami IMGW prędkość wiatru może gdzieniegdzie sięgnąć nawet 100 km/h.

 

Wichury, które przechodzą w czwartek nad Polską, spowodowały znaczne straty. Dotychczas warunki atmosferyczne przyczyniły się do śmierci czterech osób.

Przewrócona ciężarówka, przygnieciony dźwig

Silny wiatr przewrócił ciężarówkę jadącą drogą krajową nr 94, łączącej Opole z Oławą . Nikt nie został ranny, ale pojazd całkowicie zablokował drogę. Wyznaczono objazd przez Gierszowice-Krzyżowice-Żłobiznę.

 

ZOBACZ: Silny wiatr i przerwy w dostawie prądu. Alert RCB dla 9 województw

 

W Paczkowie wiatr przewrócił drzewo na pracujący dźwig. Rannego operatora maszyny przewieziono do szpitala. W powiecie namysłowskim konar drzewa uszkodził okno w sali gimnastycznej szkoły. W wielu miejscach konary drzew utrudniały korzystanie z dróg i chodników.

 

Wideo: poprzewracane ciężarówki, zerwane dachy, zwalone mury 

Uszkodzona szkoła w Olsztynie

W Olsztynie uszkodzony został dach na budynku Szkoły Podstawowej nr 2. - Obluzowały się tam dachówki, strażacy z wysięgnika je poprawiali - poinformowała straż pożarna.

 

Na ogrodzenie innej szkoły podstawowej, przy ul, Kętrzyńskiego, spadło natomiast drzewo. Dyrekcja placówki poinformowała rodziców, że zagrożony teren odgrodzono taśmą, a wejście do budynku możliwe jest tylko od strony ul. Piłsudskiego. - Budynek na szczęście nie został uszkodzony - podała straż pożarna.

Mur przewrócił się na kobietę

Jak podają służby, najwięcej interwencji było w Warszawie, gdzie ranne zostały dwie kobiety. 

 

Jak powiedział mł. kpt. Michał Skrzypa z Komendy Miejskiej PSP w Warszawie jedna z kobiet została przygnieciona murowanym ogrodzeniem na ul. Młocińskiej; na drugą przewrócił się znak drogowy przy ul. Foksal.

 

Poza tymi zdarzenia większość interwencji dotyczyło połamanych drzew, naderwanych dachów i spadających kawałków tynku.

Zamknięte cmentarze  

Ze względu na silny, porywisty wiatr i bezpieczeństwo mieszkańców do odwołania zamknięte zostały cmentarze komunalne w Gdańsku oraz Park Oliwski.

 

Rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan wyjaśniła, że do odwołania na Cmentarzu Łostowickim oraz Cmentarzu Centralnym Srebrzysko obowiązywał będzie także zakaz wjazdu samochodów.

 

- Prosimy również o parkowanie pojazdów w bezpiecznych miejscach i jeśli to możliwe, nie pozostawienie ich pod drzewami - dodała rzeczniczka.

Utrudnienia na drogach 

W wielu miejscach w kraju występują utrudnienia w ruchu drogowym związane z usuwaniem drzew i konarów powalonych przez silny wiatr.

 

Na dk 72 w miejscowości Rogów Parcela, między Brzezinami a Skierniewicami przez dwie godziny trwało usuwanie drzewa powalonego przez silne podmuchy wiatru. Drogowcy apelują by uważać na pojedyncze gałęzie, które także mogą stanowić zagrożenie.

 

Na autostradzie A1 w okolicach Łodzi z powodu zerwanej przez wiatr trakcji energetycznej zamknięte są Miejscach Obsługi Podróżnych w Wiśniowej Górze.

 

W Osówcu koło Bydgoszczy przewrócone drzewo spowodowało perturbacje w ruchu na drodze ekspresowej S4. Przez ponad dwie godziny zablokowany był jeden z pasów jezdni w kierunku Poznania.

Mężczyzna przygnieciony przez bramę

We wsi Toporzysko, w powiecie toruńskim, wskutek podmuchu wiatru w czasie załadunku na samochód dużej bramy przy użyciu dźwigu doszło do przygniecenia jednej osoby. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

9,7 tys. razy interwencji w całym kraju

Jak przekazała Państwowa Straż Pożarna, do godz. 20.30 w czwartek strażacy przeprowadzili 9693 interwencje związane z silnym wiatrem.

 

Najwięcej w województwach: dolnośląskim - 2079, wielkopolskim - 1849, kujawsko-pomorskim - 1100, zachodniopomorskim - 831 i lubuskim - 784.

 

Strażacy odnotowali cztery ofiary śmiertelne, wszystkie w województwie dolnośląskim. W miejscowości Rusko w powiecie świdnickim w wyniku silnego podmuchu wiatru auto dostawcze zostało zepchnięte z drogi i dachowało; zginęła jedna osoba. Kolejna osoba zginęła w miejscowości Siechnice w powiecie wrocławskim, gdy zawaliła się na nią ściana budowanego domu; dwie osoby zginęły we Wrocławiu po tym, jak drzewo przewróciło się na samochód osobowy.

 

PSP do godz. 20.30 odnotowała 13 osób rannych, w tym pięciu ratowników - dwóch w województwie dolnośląskim i po jednym w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim i mazowieckim.

zma/mad/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie