Koronawirus w Polsce. Adam Niedzielski: To może wywrócić nasze prognozy

Polska
Koronawirus w Polsce. Adam Niedzielski: To może wywrócić nasze prognozy
Polsat News
Minister zdrowia Adam Niedzielski

W ostatnich dwóch dniach mamy wzrosty zakażeń o 85 i ponad 100 proc. Ta sytuacja, jeśli się utrzyma, wywróci nasze prognozy - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, policja ma częściej karać aniżeli upominać za nieprzestrzeganie obostrzeń. Tempo wzrostu zakażeń nazwał "zatrważającym" i dodał, że jeśli utrzyma się ono na podobnym poziomie, konieczne będą drastyczne kroki.

Minister Adam Niedzielski na konferencji w Legnicy mówił, że przez ostatnie dwa dni "mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii".

 

- I wczoraj i dziś mamy wzrosty z tygodnia na tydzień odpowiednio 85 proc. i ponad 100 proc., czyli mamy z tygodnia na tydzień podwojenie wyników. To jest sytuacja, która – jeżeli się utrzyma – zaburzy wszystkie prognozy, którymi do tej pory dysponowaliśmy – powiedział szef MZ. Ocenił, że przy takich wzrostach w przyszłym tygodniu poziom zakażeń może zdecydowanie przekroczyć prognozowane 5 tys.

 

- Realizacja scenariusza, który wychodzi poza tę ścieżkę prognozy, jest na pewno dla nas ogromnym alertem, ogromnym czerwonym światełkiem, które mówi, że sytuacja staje się już bardzo poważna – powiedział Niedzielski.

Łączone kontrole sanepidu z policją

- Jestem cały czas w kontakcie z policją. W ostatnim czasie odbyło się około 25 tys. kontroli w środkach transportu, na które w szczególnie zwracamy uwagę. Wystawiono około 1,2 tys. mandatów - mówił Adam Niedzielski. Dodał, że policja ma zmienić proporcje i częściej karać niż upominać obywateli za niestosowanie się do obostrzeń.

 

Minister zdrowia powiedział, że poprosił sanepid o łączone patrole z policją w woj. lubelskim i podlaskim, które przodują pod względem liczby nowych infekcji.

 

Jak przekazał, na środowym posiedzeniu Rady Medycznej odbędzie się dyskusja dot. kolejnych kroków "wobec tak drastycznego wzrostu tempa zakażeń".

 

- Na pewno będziemy chcieli przez kilka dni poobserwować, czy te zatrważające trendy wzrostu zakażeń się utrzymają. Jeśli tak, to będziemy musieli podejmować drastyczne kroki - dodał minister.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Naukowcy analizują nowy wariant koronawirusa

 

Adam Niedzielski został także zapytany o cmentarze 1 listopada. - Na pewno cmentarze będą otwarte. Sytuacja jest jednak dynamiczna, bo przyrost dobowy jest poza prognozą - odpowiedział.

Ponad 5,5 tys. nowych zakażeń

Badania potwierdziły 5559 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 75 osób z COVID-19 – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Rok temu 20 października MZ informowało o 9291 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 107 osób.

 

Na COVID-19 zmarło 21 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 54 chorych.

 

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 950 616 zakażeń. Zmarły 76 254 osoby z COVID-19.

zdr/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie