Salwador. Masowe protesty w stolicy. "Precz z bitcoinem"

Świat
Salwador. Masowe protesty w stolicy. "Precz z bitcoinem"
PAP/EPA/Rodrigo Sura
7 września Salwador stał się pierwszym krajem na świecie, który oficjalnie uznał bitcoina, podobnie jak dolara USA, który dotychczas był jedyną oficjalną walutą w tym kraju.

Tysiące osób demonstrowało w niedzielę na ulicach stolicy Salwadoru, San Salvador, przeciwko polityce prezydenta Nayib Armando Bukele Orteza, zwłaszcza przeciwko jego decyzji uczynienia z wirtualnego pieniądza - bitcoina, drugiej oficjalnej waluty kraju. Protestowano też przeciwko jego autorytarnemu stylowi rządzenia.

Na niesionych przez demonstrantów transparentach widniały napisy: "Bitcoin to oszustwo", "Nie dla dyktatury", "Precz z autorytaryzmem". i "Precz z Bitcoinem"

Demonstracja odbyła się na apel partii zarówno lewicowych jak i prawicowych oraz szeregu organizacji.

 

ZOBACZ: Bitcoin oficjalną walutą w dwóch krajach, w tym u naszego sąsiada

 

- Ludzie zaczynają być zmęczeni tym autorytarnym, antydemokratycznym rządem. Prowadzi nas prosto do przepaści pomysłami, które szkodzą gospodarce, jak np. ten z bitcoinem - powiedział Ricardo Navarro, szef organizacji ekologicznej Cesta, jednej z organizatorów protestu.

"W Salwadorze odbywają się masowe protesty przeciwko nadużywaniu władzy i dyktaturze Bukele. Salwadorczycy dają Bukele kciuki w dół w odpowiedzi na wykorzystanie przez niego pieniędzy podatników do spekulacji na Bitcoinie" - zauważył znany ekonomista Steve Hanke.

 

7 września Salwador stał się pierwszym krajem na świecie, który oficjalnie uznał bitcoina, podobnie jak dolara USA, który dotychczas był jedyną oficjalną walutą w tym kraju.

Uzasadnienie decyzji

Rząd uzasadniał swoją decyzję chęcią zmniejszenia kosztów transferów pieniędzy do kraju, zarobionych przez ok. 3 mln Salwadorczyków pracujących za granicą, głównie w USA. Przesyłane przez nich pieniądze stanowią 22 proc. PKB Salwadoru.

 

ZOBACZ: Kryptowaluta legalnym środkiem płatniczym. Pierwszy kraj na świecie zatwierdził bitcoina

 

Zarówno Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jak i Bank Światowy oraz Interamerykański Bank Rozwoju uznały decyzję za ryzykowną i ostrzegały przed wiążącymi się z nią zagrożeniami.

 

40-letni Nayib Bukele, który sprawuje władzę od 2019 r., początkowo cieszył się dużą popularnością jednak ostatnio zaczęła ona spadać kiedy zaczął przejawiać skłonności do autorytaryzmu.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie