Holandia. 22-latek chciał zamordować premiera i królową. Został aresztowany

Świat
Holandia. 22-latek chciał zamordować premiera i królową. Został aresztowany
politie.nl

Holenderska prokuratura poinformowała o aresztowaniu przez policję 22-latka tureckiego pochodzenia, który planował zabójstwo premiera Marka Ruttego. Media ujawniły, że chciał ona także zamordować królową Maksimę.

Yavuz O. informował o swoich planach już w grudniu 2020 roku. Wymieniał się informacjami na grupie "Wolność bez munduru", którą założył w komunikatorze Telegram.

 

"Zamierzam zorganizować grupę, która będzie strzelać do poważnych ludzi" – cytuje młodego mężczyznę dziennik „Algemeen Dagblad”. Z treści korespondencji, którą ujawniła gazeta wynika, że planował on zabicie premiera, królową oraz atak na parlament.

 

Prokuratura poinformowała, że Yavuz O. "aktywnie poszukiwał broni", a także spotykał się z innymi członkami grupy z komunikatora, aby omawiać swoje plany. Rzecznik prokuratury nie informuje kiedy dokładnie doszło do zatrzymania, wskazuje jednak, że śledztwo nie jest jeszcze zakończone i możliwe są dalsze zatrzymania.

Dodatkowe środki na ochronę

We wtorek sąd w Hadze skazał 43-letniego Erika van Z. na karę pięciu miesięcy więzienia za grożenie śmiercią byłej minister spraw zagranicznych Sigrid Kaag. Mężczyzna groził wcześniej śmiercią ministrowi zdrowia Hugo de Jongemu.

 

Aresztowani pod koniec września za przygotowywanie ataku terrorystycznego w Niderlandach młodzi Holendrzy arabskiego pochodzenia również chcieli zabić premiera, a także lidera największego ugrupowania opozycyjnego w parlamencie Geerta Wildersa. Natomiast kilka tygodni temu media informowały, że marokańska mafia narkotykowa planuje zamach na premiera Ruttego. W konsekwencji szef rządu otrzymał dodatkową ochronę.

 

W ubiegłym tygodniu rząd poinformował, że w budżecie ministerstwa sprawiedliwości i bezpieczeństwa zarezerwowano dodatkowe środki na wzmocnienie ochrony polityków.

zdr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie