Tajwan. Pożar 13-piętrowego budynku. Według władz bilans ofiar może przekroczyć 40 osób

Świat
Tajwan. Pożar 13-piętrowego budynku. Według władz bilans ofiar może przekroczyć 40 osób
PAP/EPA/KAOHSIUNG FIRE BUREAU HANDOUT
Pożar budynku na Tajwanie. Według władz bilans ofiar może przekroczyć 40 osób

Nocny pożar w 13-piętrowym budynku w mieście Kaohsiung na południu Tajwanu. Do tej pory potwierdzono śmierć co najmniej 12 osób. 14 kolejnych osób uznaje się za niewykazujące funkcji życiowych. 41 osób ze średnimi i lekkimi obrażeniami trafiło do szpitala. Nadal poszukuje się osób, które mogą być uwięzione w budynku. Według władz bilans ofiar może przekroczyć 40 osób.

Pożar wybuchł w 13-piętrowym bloku mieszkalnym w nadmorskiej dzielnicy Yancheng, w mieście Kaohsiung, w czwartek ok. godz. 3 w nocy. Do tej pory z pożaru udało uratować się 67 osób. 12 osób nie udało się uratować, następne 14 trafiło do szpitala bez oznak życiowych. Jak przekazują lokalne władze, pomimo ugaszenia pożaru, liczba ofiar może wzrosnąć. Wciąż trwa akacja ratunkowa, część osób może być nadal uwięziona pomiędzy 7 a 11 piętrem mieszkalnej części budynku. Do tej pory nie podano przyczyny wybuchu pożaru, trwa śledztwo w tej sprawie.

 

Jak podaje Centralna Agencja Informacyjna, do wybuchu pożaru doszło na 1 piętrze budynku, po chwili ogień rozprzestrzenił się na wszystkie piętra. W budynku jest 120 mieszkań, obecnie dostęp do nich jest utrudniony ze względu na starą konstrukcję i niedostępność niektórych pomieszczeń. Jak podają władze, w budynku mieszkało co najmniej 100 osób, większość z nich w podeszłym wieku, co mogło utrudniać ewakuację.

 

PAP/EPA/KAOHSIUNG FIRE BUREAU HANDOUT

Według relacji jednego z mieszkańców o nazwisku Mao, który rozmawiał z lokalnymi mediami, w nocy obudziły go krzyki sąsiadów z bloku po przeciwnej stronie ulicy. Spoglądając z okna swojego mieszkania znajdującego się na dziewiątym piętrze, Mao ujrzał gęsty dym unoszący się z okien niższych kondygnacji budynku. Mężczyzna, jak sam mówi, "niewiele myśląc", chwycił telefon komórkowy, wbiegł do windy i – wraz z kilkoma innymi mieszkańcami dziewiątego piętra - zjechał na pierwsze piętro budynku.

 

WIDEO: Pożar budynku w Kaohsiung

Gdy okazało się, że płomienie na pierwszym piętrze są zbyt silne, mieszkańcy zjechali windą na poziom piwnicy, skąd udało im się szczęśliwie wydostać z budynku. Jak relacjonuje Mao, ok. minuty po opuszczeniu przez niego windy w płonącym budynku zabrakło prądu – dopiero wtedy mężczyzna uświadomił sobie, jak niewiele dzieliło go od niechybnej śmierci.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie