Nauczyciel Roku 2021 Dariusz Martynowicz: za tą nagrodą stoją moi uczniowi i nauczyciele

Polska
Nauczyciel Roku 2021 Dariusz Martynowicz: za tą nagrodą stoją moi uczniowi i nauczyciele
Polsat News
Dariusz Martynowicz, nauczyciel języka polskiego w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach

- Jestem szczęśliwy i dumny z tej nagrody, bo mam poczucie, że wizja szkoły, którą nosiłem od początku w sercu, sprawdziła się i znalazła uznanie - powiedział w programie "Nowy Dzień" Polsat News Dariusz Martynowicz, nauczyciel języka polskiego w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach, który otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2021.

- Wydaje mi się, że uczniowie potrzebują takich nauczycieli, którzy nie tylko wymagają, ale są gdzieś bliżej. (...) Nauczyciel, a zwłaszcza wychowawca, ma szansę być kimś, kto będzie słuchał i towarzyszył nie tylko w sukcesach i radościach, ale też w smutku - mówił Dariusz Martynowicz. 

"Szanować zainteresowania uczniów"

Martynowicz wspominał, że wszystko zaczęło się od jego nauczycieli. W literaturze rozkochała go polonistka, która towarzyszyła mu na gali. To jej dedykował zdobyte wyróżnienie. 

 

- Myślę, że bardzo ważne w życiu nauczyciela jest to, żeby nie zdobywać autorytetu nadmiernymi wymaganiami, czy jakimś rodzajem kumpelskiego podejścia. Żeby być gdzieś pośrodku - z jednej strony być towarzyszem, starać się być, kiedy oni chcą, a z drugiej strony mieć swoje wymagania. Moi uczniowie to cenią i zawsze cenili, że ze mną nie było tak łatwo na języku polskim - stwierdził Martynowicz.

 

ZOBACZ: Nauczyciel Roku 2019: Pracujemy 40 godzin tygodniowo, tak jak inni

 

Jak Nauczyciel Roku 2021 angażuje swoich uczniów w zajęcia?   

 

- Na początku swojej pracy miałem do czynienia z klasami matematyczno-fizycznymi, czyli typowo ludźmi, którzy nie lubią języka polskiego. Chciałem zrobić wszystko, żeby oni zobaczyli, że literatura i kultura są ważne. Gdy omawialiśmy "Lalkę" Bolesława Prusa uczniowie mieli na początku narysować figurę geometryczną, w której wyrażą problematykę tej książki. Okazało się, że taki drobny gest, zrobienie czegoś, co jest interdyscyplinarne, powoduje, że oni się uruchamiają, chce im się, czują się docenieni - opowiadał Martynowicz. 

 

- Poza tym ja mam takie podejście, że staram się szanować zainteresowania moich uczniów, mówić: to jest dla mnie ważne, jako dla waszego nauczyciela. Chciałem, żebyście te umiejętności nabyli i zawsze pokazywałem młodym ludziom, po co coś robię - dodał.

"Mam poczucie pokory"

Martynowicz podkreślał, że dla niego, jako nauczyciela, istotne są u uczniów kompetencje przyszłościowe: relacyjność, kreatywność, umiejętność budowania wspólnoty.

 

- Jestem szczęśliwy i dumny z tej nagrody, bo mam poczucie, że wizja szkoły, którą nosiłem od początku w sercu, sprawdziła się i znalazła uznanie. (...) Mam też poczucie takiej pokory, że za tą nagrodą stoją moi uczniowie, moje uczennice, moi nauczyciele i nauczyciele, którzy mnie inspirowali - dodaje.  

 

WIDEO: Nauczyciel Roku 2021 Dariusz Martynowicz w programie "Nowy Dzień" Polsat News

 

Przyznano dwa wyróżnienia

Jury konkursu, na którego czele stoi przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk prof. Stefan M. Kwiatkowski, przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymały je: Joanna Świercz, nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 31 im. UNICEF w Opolu i Joanna Waszkowska, nauczycielka języka polskiego i wiedzy o mediach w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater w Sosnowcu.

 

Konkursowa kapituła, w której skład wchodzą wszyscy dotychczasowi zdobywcy tytułu Nauczyciel Roku, przyznała też honorowy tytuł Przyjaciela Szkoły. Otrzymała go Anja Rubik. Tytułem Inicjatywa Edukacyjna Roku uhonorowano zaś Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

 

ZOBACZ: Polonista z Myślenic Nauczycielem Roku 2021

 

Podczas uroczystej gali po raz pierwszy przyznano w tym roku także tytuł Nauczyciel Jutr@. Otrzymała go Joanna Mikusek-Przystajko, nauczycielka etyki i pedagog szkolny w Społecznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kudowie Zdroju.

 

Konkurs Nauczyciel Roku organizuje od 2002 r. tygodnik "Głos Nauczycielski". Kandydatów do tytułu zgłaszają: grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne. W ubiegłym roku w związku z pandemią COVID-19 konkurs się nie odbył.

 

W 2019 r. tytuł Nauczyciela Roku otrzymała Zyta Czechowska, nauczycielka i pedagog specjalny w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku (Wielkopolska).

pgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie