Warszawa. Protest samorządowców przeciwko zmianom podatkowym w Polskim Ładzie

Polska
Warszawa. Protest samorządowców przeciwko zmianom podatkowym w Polskim Ładzie
PAP/Rafał Guz
Na ręce marszałka i wicemarszałków Sejmu ma zostać złożony apel samorządowców.

W Warszawie trwa protest samorządowców, którzy sprzeciwiają się zmianom w podatkach, które przewidziano w Polskim Ładzie. Zdaniem lokalnych władz samorządy w ciągu najbliższych lat stracą 145 mld zł. - Tylko samorząd dzieli skorumpowaną i zepsutą władzę od obywateli - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Samorządowcy spotkali się w Teatrze Roma, gdzie rozmawiali na temat skutków planowanych zmian, które nazywają Polskim (Rozk)Ładem. Zdaniem prezydentów miast zapewnienia Ministerstwa Finansów, że samorządy nie stracą pieniędzy są nieprawdziwe. 

 

Transmisja "Gościa Wydarzeń" z udziałem Rafała Trzaskowskiego w Polsacie, Polsat News i na polsatnews.pl od 19:20. 

 

- W tej chwili szykuje się olbrzymi skok na kasę i mega podatek. Rządzący chcą odebrać 145 mld samorządom. Chcemy zaprotestować przeciwko pełzającej centralizacji. Tylko samorząd dzieli skorumpowaną i zepsutą władzę od obywateli - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w Teatrze Roma.

 

ZOBACZ: Rafał Trzaskowski krytykuje Polski Ład. "PiS proponuje pełzającą centralizację"

 

Uczestnicy protestu przeszli przed gmach Sejmu, gdzie zorganizowano briefing prasowy. Na ręce wicemarszałków Sejmu przekazano apel ws. zwiększenia udziału samorządów w podatku PIT.

 

"W imieniu naszych gmin postulujemy i domagamy się zwiększenia udziału samorządów w podatku PIT, adekwatnego do utraconych wpływów wynikających z ustaw wprowadzanych w tzw. >>Polskim Ładzie<< oraz stworzenia Funduszu Rozwoju Polskiej Wsi, jako mechanizmu wyrównującego rozwój obszarów wiejskich i miejsko-wiejskich" – czytamy w apelu.

 

WIDEO: Protest samorządowców w Warszawie 

W proteście biorą udział przedstawiciele największych organizacji samorządowych w Polsce: Związku Miast Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów Polskich, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Stowarzyszenia Tak! Samorządy dla Polski, Stowarzyszenia Łączy Nas Samorząd, Stowarzyszenia Wielkopolska – kierunek Europa, Stowarzyszenia Dolny Śląsk – Wspólna Sprawa oraz Stowarzyszenia Wspólna Polska.

Rząd odbiera pieniądze każdemu mieszkańcowi

- Chcemy, aby rząd zagwarantował stabilne dochody samorządów, bo uważamy, że te zmiany są polityką niszczenia samorządu, czyli tego, co wypracowaliśmy przez ostatnie 30 lat - powiedział Polsat News Tadeusz Truskolaski. 

- Jesteśmy tutaj w Warszawie w sprawie każdego mieszkańca Polski, bo Polski Ład dotyczy każdego. Każdy z nas korzysta z różnych usług publicznych, które będą kosztowały więcej. Rząd odbiera pieniądze każdemu mieszkańcowi - przyznała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. 

 

ZOBACZ: Podatkowy Polski Ład. Izabela Leszczyna: to jest około 2 tysiące zmian

 

- Nowy Ład to jest koń trojański, który właściwie likwiduje samorządność. Zabiera nam możliwość finansowania tego, co chcą nasi mieszkańcy, zabiera im wypracowane środki, a każe ubiegać się o coś w Warszawie i to nie do końca to, co chcemy. To strata np. budowy mieszkań komunalnych, dofinansowania organizacji pozarządowych czy oświaty. To pomysł na to, jak uniezależnić gminy od rządu - tłumaczył w rozmowie z Polsat News Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. 

 

dsk/zma / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie