Jarosław Kaczyński zapowiedział odejście z rządu. Ma skupić się na kierowaniu partią

Polska
Jarosław Kaczyński zapowiedział odejście z rządu. Ma skupić się na kierowaniu partią
PAP/Wojciech Olkuśnik
Podkreślił, że decyzja ta podyktowana jest koniecznością większej kontroli nad partią.

Na początku roku wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński zrezygnuje ze stanowiska w rządzie - taką informację przekazał podczas środowego posiedzenia klubu parlamentarnego - wynika z informacji PAP. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel zapowiadał w "Gościu Wydarzeń", że Jarosław Kaczyński będzie chciał mocniej skupić się na partii. "To jeszcze nie jest ten moment" - mówił.

W środę rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Tradycyjnie przed obradami zebrał się klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości; wziął w nim udział lider ugrupowania Jarosław Kaczyński.

 

Kaczyński - jak wynika z informacji PAP - poinformował parlamentarzystów ugrupowania, że na początku przyszłego roku zrezygnuje z zasiadania w rządzie. Podkreślił, że decyzja ta podyktowana jest koniecznością większej kontroli nad partią.

 

W lipcu Jarosław Kaczyński został ponownie wybrany na prezesa PiS. - Chciałem podać się do dymisji i nie kandydować już rok temu. Przynajmniej trzy osoby mogłyby zostać moimi następcami - stwierdził Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Interii. Cała rozmowa dostępna jest TUTAJ.

 

- Prezes wskazywał, że ze względu na funkcję wicepremiera w siedzibie partii pojawia się raz na tydzień i że jest to niewystarczające - powiedział PAP jeden z posłów PiS.

"Kaczyński wzywa do większej aktywności"

Inny przekazał, że Kaczyński wzywał też polityków PiS do większej aktywności w mediach społecznościowych.

 

ZOBACZ: Rząd przyjął projekt ustawy o budowie zapory na granicy z Białorusią

 

- Podkreślał, że w 2015 roku PiS wygrało wybory między innymi dzięki aktywności w internecie, podobnie było w roku 2019, ale teraz ten kanał jest zaniedbany i trzeba to jak najszybciej zmienić - mówił jeden z parlamentarzystów.

Kaczyński wicepremierem od roku 

Kaczyński został powołany na stanowisko wicepremiera 6 października 2020 r. Wykonuje on zadania przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.

 

ZOBACZ: Ziobro ws. reformy sprawiedliwości: jestem po rozmowach z Kaczyńskim

 

Lider PiS pytany we wrześniu przez PAP, czy planuje opuścić rząd stwierdził, że na pewno w tym roku tego nie zrobi i tłumaczył, że pracuje nad projektami dotyczącymi powszechnego obowiązku obrony.

 

- Kiedy te ustawy będą w procesie uchwalania lub zostaną uchwalone, zastanowię się czy nie wrócić do mojego właściwego zajęcia czyli kierowania partią - mówił we wrześniu PAP Kaczyński.

Radosław Fogiel w Polsat News: To jeszcze nie jest ten moment

Bogdan Rymanowski w programie "Gość Wydarzeń" pytał wicerzecznika PiS Radosława Fogla czy prezes PiS odejdzie z rządu. - Nie, ma swoje zadania, które realizuje. Zapowiadał jakiś czas temu, że będzie moment, kiedy będzie chciał się bardziej skupić na partii. To jeszcze nie jest ten moment - zapewnił. 

 

ZOBACZ: Radosław Fogiel: Jarosław Kaczyński nie odejdzie z rządu przed końcem roku

 

Pytany czy Kaczyński odejdzie na wiosnę odparł, że "to rzecz zupełnie niepewna". - Odjedzie wtedy, kiedy uzna, że misja rządowa się skończyła, a jego uwaga jest potrzebna w innym miejscu - powiedział Fogiel. 

dsk / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie