Hiszpania. 500 osób ewakuowanych po wdarciu się lawy do zakładów La Palmy

Świat
Hiszpania. 500 osób ewakuowanych po wdarciu się lawy do zakładów La Palmy
PAP/EPA/Elvira Urquijo A.
Ewakuowani to mieszkańcy El Paso oraz Los Llanos de Aridane w południowo-zachodniej części wyspy

Ponad pół tysiąca osób zostało we wtorek ewakuowanych po wdarciu się lawy z aktywnego od września wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma do kilku zakładów przemysłowych, w których znajdują się m.in. materiały chemiczne.

Jak podała obrona cywilna, ewakuowani to mieszkańcy El Paso oraz Los Llanos de Aridane w południowo-zachodniej części wyspy. Przypomniała, że w poniedziałek zostało tam ewakuowanych około 3000 osób po tym, jak wulkaniczna magma zajęła teren cementowni, przyczyniając się do emisji toksycznych gazów.

 

ZOBACZ: La Palma. Na rynek trafiły paczki z popiołem z wulkanu Cumbre Vieja, władze wydały ostrzeżenie


We wtorek rano z powodu intensywnego wylewu lawy zamknięto też drogę prowadzącą do Tazacorte. Służby spodziewają się, że ewentualna decyzja o powrocie do domu mieszkańców ewakuowanych miejscowości zapadnie dopiero po popołudniowej analizie jakości powietrza.

Wdarła się lawa

Potwierdziły, że na terenie zakładów, do których we wtorek wdarła się lawa mogą znajdować się materiały, które w kontakcie z wrzącą magmą mogą eksplodować.

 

PAP/EPA/EUROPEAN SPACE AGENCY HANDOUT

 


We wtorek do szkół w południowo-zachodniej La Palmie nie poszło około 5000 uczniów. Zajęcia lekcyjne mogą zostać przywrócone nie wcześniej niż przed czwartkiem.

 


Tymczasem we wtorek rano na lotnisku La Palmy ponownie doszło do paraliżu komunikacyjnego. Jest on efektem zawieszenia lotów przez obsługujące ten kierunek linie pasażerskie.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie