Wirus RSV. W Gorzowie Wielkopolskim rośnie liczba młodych pacjentów

Polska
Wirus RSV. W Gorzowie Wielkopolskim rośnie liczba młodych pacjentów
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
W Gorzowie Wlkp. Rośnie liczba młodych pacjentów zakażonych wirusem RSV

Oddział Dziecięcy z Pododdziałem Neurologii Dziecięcej gorzowskiego szpitala przeżywa oblężenie za sprawą rosnącej liczby infekcji wywołanych wirusem RSV – poinformowała we wtorek rzeczniczka Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Agnieszka Wiśniewska.

Dodała, że wirus niegroźny dla starszych dzieci, u niemowląt (zwłaszcza u wcześniaków) może szybko doprowadzić do zapalenia oskrzelików i płuc. Sprawia on, że w Gorzowie coraz więcej dzieci wymaga hospitalizacji.

 

- Takie niepokojące zjawisko na naszym oddziale obserwujemy od kilku dni. Dzieci zakażone wirusem RSV zajmują już większość łóżek na naszym oddziale. Niemowlęta przechodzą kontakt z wirusem znacznie gorzej niż dzieci kilkuletnie. U niektórych z naszych pacjentów konieczne było zastosowanie wysoko przepływowej terapii tlenowej, a nawet pomocy respiratora – powiedział kierownik oddziału dziecięcego w gorzowskim szpitalu lek. pediatra Tomasz Szatkowski.

Objawy zakażenia to kaszel i katar

Wyjaśnił, wirus RSV (wirus oddechowy) najbardziej zaraża dzieciom do 2 lat. Przenoszony jest drogą kropelkową. Do zakażenia najczęściej i najszybciej dochodzi w placówkach edukacyjnych, np. w przedszkolach, żłobkach czy w szkołach.

 

- Apelujemy do rodziców, aby nie wysyłali dzieci z objawami infekcji do przedszkola czy żłobka. W tym okresie warto też bacznie się przyglądać kontaktom starszego rodzeństwa z niemowlakiem, a w razie pojawienia się kataru czy kaszlu odizolować dzieci od siebie – powiedział Szatkowski.

 

ZOBACZ: Wrześniowy rekord chorych na grypę. Dwa razy więcej zainfekowanych, niż rok temu

 

Objawem zakażenia wirusem RSV jest kaszel i katar. U młodszych dzieci kaszel szybko przyjmuje formę duszącą. Zakażenie tym wirusem może prowadzić do wielu powikłań, np. zapalenie ucha środkowego, a w skrajnych przypadkach także do zapalenia mięśnia sercowego.

 

Szczyt zachorowań spowodowanych wirusem RSV zwykle przypada na okres od jesieni do wiosny.

 

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie