Unijny komisarz ds. przemysłu Thierry Breton: nie uwierzę nawet przez sekundę, że będzie "polexit"

Świat
Unijny komisarz ds. przemysłu Thierry Breton: nie uwierzę nawet przez sekundę, że będzie "polexit"
flickr/European Parliament
Nie uwierzę nawet przez sekundę, że będzie "polexit" - oświadczył Breton

Unijny komisarz ds. przemysłu Thierry Breton powiedział w poniedziałek, że nie uwierzy "nawet przez sekundę", że nastąpi "polexit" po orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego tygodnia.

- Czekamy na pisemną decyzję (...), a potem ją przeanalizujemy (...). Nie uwierzę nawet przez sekundę, że będzie "polexit" - oświadczył Breton w radiu France Inter, cytowany przez agencję Reutera.

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki: Polexit to fake news

 

W czwartek TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją.

 

Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

"Wyrok potwierdza konstytucję"

Wyrok TK potwierdza to, co wynika z treści konstytucji, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w czwartkowym wpisie na Facebooku. Zaznaczył, że Polska ma takie same prawa jak inne państwa i chce, by były one respektowane.

 

Morawiecki podkreślił równocześnie, że wejście Polski do UE było "jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci", a "miejsce Polski jest i będzie w europejskiej rodzinie narodów".

 

W niedzielę na placu Zamkowym w Warszawie odbyła się manifestacja zwołana przez lidera PO Donalda Tuska w reakcji na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie