Niemcy. Przed muzeum stanął złoty pomnik konny ustępującej kanclerz Angeli Merkel

Świat
Niemcy. Przed muzeum stanął złoty pomnik konny ustępującej kanclerz Angeli Merkel
Reuters
Pomnik konny nawiązuje do tradycji przedstawiania wybitnych wodzów, królów i przywódców w majestatycznych pozach

Naturalnej wielkości pomnik konny Angeli Merkel stanął przed Muzeum Tempel w Etsdrof w Bawarii. Artysta chciał w ten sposób uczcić 16 lat rządów ustępującej kanclerz Niemiec.

Prawie trzymetrowa rzeźba przedstawia Angelę Merkel na koniu. Kanclerz ubrana jest w charakterystyczną dla niej marynarkę, a ręce ma złożone w typowym dla niej geście - w "romb". Szefowa niemieckiego rządu siedzi na koniu bez siodła ani uprzęży, czyli po prostu jedzie na oklep. 

 

Posąg wykonano z betonu metodą druku 3D. Artysta, Wilhelm Koch, tworząc pomnik ustępującej kanclerz chciał jej podziękować za 16 lat rządów. 

"Ironiczne spojrzenie" 

Pomnik stanął przed wejściem do muzeum i jest zorientowany na wschód, co skomentował jeden z odwiedzających. - To ironiczne spojrzenie na wschód przez Angelę Merkel, naprawdę bardzo mi się to podoba - powiedział Harald Proel.

 

Pomnik Angeli Merkel przed bawarskim muzeumReuters
Pomnik Angeli Merkel przed bawarskim muzeum

 

- Myślę, że jest bardzo dobry. Mimo że wygląda na to, że to nic historycznego. To nowoczesny posąg, wydruk 3D. Pasuje więc do XXI wieku - oceniał dzieło. 

 

Pomnik Angeli Merkel przed bawarskim muzeumReuters
Pomnik Angeli Merkel przed bawarskim muzeum

 

ZOBACZ: Sondaż: Niemcy nie będą tęsknić za Merkel. "Kiedy została kanclerzem nie było jeszcze iPhone'a"

 

- Nie jestem pewien, czy Angela Merkel w ogóle umie jeździć konno. Ale usadowienie jej na koniu w tej szczególnej pozie to zaszczyt na koniec jej kadencji - powiedział Simon Mayerhofer, odwiedzający muzeum.

 

WIDEO: Nietypowy pomnik Angeli Merkel. Złoty, na koniu, na oklep

Kanclerz na sprzedaż 

Wilhelm Koch udostępnił rzeźbę Muzeum Tempel na sześć miesięcy. Potem pomnik trafi na sprzedaż. Posąg Angeli Merkel jest pomalowany na złoto.

 

Pomnik konny nawiązuje do tradycji przedstawiania wybitnych wodzów, królów i przywódców w majestatycznych pozach. Słynne pomniki konne to np. antyczna rzeźba przedstawiająca Marka Aureliusza, czy wzorowany na nim, stojący przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. 

laf/grz/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie