Japonia. Naukowcy: zbyt wczesne ściąganie maseczki przy jedzeniu zwiększa ryzyko zakażenia Covid-19

Świat
Japonia. Naukowcy: zbyt wczesne ściąganie maseczki przy jedzeniu zwiększa ryzyko zakażenia Covid-19
Reuters
Badanie przeprowadzono przez japoński Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych (NIID).

Zagrożenie zakażeniem koronawirusem wzrasta czterokrotnie w przypadku osób, które ściągają maseczki zaraz po zajęciu miejsca przy wspólnym posiłku w większym gronie. Naukowcy zalecają zsuwanie maseczki jedynie w momencie jedzenia lub picia - podał w poniedziałek japoński dziennik The Japan Times.

Badanie przeprowadzono przez japoński Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych (NIID) w obawie przed wzrostem zakażeń spowodowanym zniesieniem pod koniec września przez rząd Japonii stanu nadzwyczajnego - wyjaśnił dziennik.

 

ZOBACZ: Adam Niedzielski: musimy wrócić do maseczek i egzekwowania obowiązku ich noszenia

 

Motoi Suzuki, dyrektor Centrum Nadzoru Chorób Zakaźnych NIID, apelował o "unikanie ryzykownych sytuacji i spożywanie posiłków jedynie w małych grupach ludzi z najbliższego otoczenia".

"Ryzyko było niemal 4 razy wyższe"

Badanie wykazało bowiem, że w przypadku osób, które zdejmowały maski, gdy tylko usiadły lub nie nosiły ich wcale, ryzyko było niemal 4 razy wyższe niż u osób noszących maski i zdejmujących je jedynie w momencie jedzenia czy picia.

 

ZOBACZ: Niemcy. Deputowani SPD na grupowym zdjęciu bez maseczek. Kara może wynieść ponad milion euro

 

Niemal dwukrotnie większe szanse na zakażenie miały osoby, które zostały w barach czy restauracjach przez dwie godziny lub dłużej. Ryzyko zwiększało się również ponad dwukrotnie, gdy podczas posiłków spożywano alkohol.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie