Izrael: archeolodzy odkryli wielką winnicę sprzed około 1500 lat

Świat
Izrael: archeolodzy odkryli wielką winnicę sprzed około 1500 lat
PAP/EPA/ATEF SAFADI
archeolodzy odkryli wielką winnicę sprzed około 1500 lat

Izraelscy archeolodzy w mieście Jawne na południe od Tel Awiwu natrafili na wielką winnicę, datowaną na okres bizantyjski sprzed nawet 1500 lat - przekazali w poniedziałek badacze. To największy dotychczas odkryty kompleks produkcji wina na świecie z tego okresu - podał w poniedziałek "Times of Israel".

Archeolodzy poinformowali, że kompleks datowany na IV - V wiek n.e. składa się z pięciu pras do winogron, magazynów przeznaczonych na leżakowanie trunków oraz pieców do wypalania naczyń, w których trzymano wino. Każda z pras ma powierzchnię około 225 m kw.

 

Prace archeologiczne trwały przez ostatnie dwa lata, a na sam obiekt natrafiono podczas rozbudowy w mieście Jawne.

 

2 mln litrów wina rocznie

 

Badacze szacują, że winiarnia mogła produkować około 2 mln litrów wina rocznie. - Bazując na zdolnościach produkcyjnych tych pras do wina szacujemy, że można było w nich wyprodukować około 2 mln litrów rocznie. Pamiętajmy, że cały ten proces odbywał się ręcznie - napisali archeolodzy w komunikacie prasowym.

 

ZOBACZ: W Jaśle powstanie miejska winnica

 

W starożytności wino było nie tylko istotnym towarem eksportowym, ale także źródłem przyjemności - przypomina Jon Seligman, jeden z nadzorujących wykopalisko. - Poza tym, (...) w czasach, gdy woda była często zanieczyszczona, wino było bezpiecznym napojem do picia - dodał.

 

Powstanie park archeologiczny

 

Po zabezpieczeniu wykopaliska w najbliższej przyszłości teren ma być udostępniony zwiedzającym jako park archeologiczny - przekazała izraelska gazeta.

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie