Prezydent Czech Milosz Zeman trafił do szpitala

Świat
Prezydent Czech Milosz Zeman trafił do szpitala
Reuters
Prezydent Czech Milosz Zeman

Prezydent Czech Milosz Zeman został przewieziony karetką z praskiego Zamku do Centralnego Szpitala Wojskowego - poinformowała rzeczniczka szpitala. Dyrektor placówki prof. Miroslav Zavoral powiedział dziennikarzom, że Zeman został przyjęty do szpitala i znajduje się na oddziale intensywnej opieki medycznej, a on nie został upoważniony do przedstawienia postawionej diagnozy.

Prezydent trafił do szpitala dzień po wyborach do Izby Poselskiej czeskiego parlamentu. W niedzielę przyjechał na Zamek w Lanach premier Andrej Babisz. Szczegółów rozmowy nie podano.

 

ZOBACZ: Wybory w Czechach. Opozycja ma szansę na utworzenie rządu

 

Wcześniej rzecznik prezydenta, Jirzi Ovczaczek poinformował, że spotkanie nie ma nic wspólnego z powyborczymi negocjacjami, które mają rozpocząć się w środę. W podobnym świetle swoje spotkanie z prezydentem przedstawiał Babisz. Po zakończeniu trwającego około 45 minut pobytu w Lanach premier nie skomentował jego przebiegu.

 

- Powodem hospitalizacji są powikłania, towarzyszące przewlekłej chorobie, na którą jest u nas leczony. Znamy diagnozę - powiedział lekarz prowadzący głowę państwa. Zavoral dodał, że prezydent został hospitalizowany na jego polecenie, a on nie ma zgody głowy państwa na przedstawienie postawionej diagnozy.

 

"Chciałbym z szacunkiem prosić, szczególnie polityków i dziennikarzy, o wrażliwość w związku z hospitalizacją pana prezydenta. Wszyscy możemy zachorować, wtedy na pierwszym miejscu powinno być człowieczeństwo i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. To jest to, co nakazuje nam wiara i sumienie" – napisał w sieci społecznościowej rzecznik Zemana, Jirzi Ovczaczek.

Problemy zdrowotne prezydenta

Rzecznik Jirzi Ovczaczek w piątek, jeszcze przed rozpoczęciem wyborów parlamentarnych, powiedział w jednej ze stacji radiowych, że prezydent od 14 dni jest chory, ale nic nie przeszkadza mu w wypełnianiu konstytucyjnych obowiązków. - Przebywa w rezydencji w Lanach i nabiera sił - poinformował Ovczaczek. Informacje o poważnym stanie prezydenta określił mianem plotek i dezinformacji.

 

Zeman, który pierwotnie miał oddać swój głos w lokalu wyborczym, ostatecznie na zalecenie lekarzy zmienił zdanie i to komisja wyborcza przyjechała doń z urną.

 

ZOBACZ: Czechy. Prezydent Zeman w szpitalu. Nie podano przyczyny

 

Według dostępnych informacji stan prezydenta związany jest z długoletnią cukrzycą, która obecnie wywołała problemy z nerkami. Od kwietnia 77-letni Milosz Zeman porusza się tylko na wózku inwalidzkim. W połowie września był osiem dni w szpitalu na badaniach i kontroli. Od tego czasu przebywa w Lanach, gdzie odbył kilka spotkań roboczych z przedstawicielami rządu i opozycji. Przyjął tam też premiera Węgier Viktora Orbana.

 

Hospitalizacja prezydenta może skomplikować powyborcze negocjacje. Zeman wielokrotnie powtarzał, że rozmowy w sprawie rządu powierzy przewodniczącemu najsilniejszego klubu parlamentarnego. Najwięcej posłów będzie miał ruch ANO premiera Babisza, ale w 200-osobowej Izbie Poselskiej dwie koalicje dotychczasowej opozycji dysponują w sumie 108 głosami, co daje im przewagę. W sobotę wieczorem liderzy dwóch koalicji zadeklarowali wolę utworzenia nowego rządu.

 

zdr/an / Reuters / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie