Badanie: dwa razy większe ryzyko śmierci przy jednoczesnym zakażeniu koronawirusem i grypą

Świat
Badanie: dwa razy większe ryzyko śmierci przy jednoczesnym zakażeniu koronawirusem i grypą
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

Jenny Harries z Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia ostrzega: osoby, które tej zimy złapią koronawirusa i grypę, są dwukrotnie bardziej narażone na śmierć.

Jenny Harries stwierdziła także, że tej zimy może wystąpić wiele szczepów grypy.

 

- Wczesne badania sugerują dwa razy większe prawdopodobieństwo, że umrzesz z powodu zakażenia obydwoma wirusami niż z powodu samego koronawirusa - powiedziała Harries.

 

- Nadchodzi niepewna zima, wiemy, że przypadki grypy były mniejsze w poprzednich latach - więc tym razem odporność i rodzaje szczepów grypy są nieco bardziej niepewne - dodała.

Szczepienia i dobre nawyki

Harries rekomenduje zaszczepienie się zarówno przeciwko COVID-19, jak i przeciwko grypie. A także "kontynuowanie dobrych nawyków dotyczących higieny, które praktykowaliśmy przez pandemię".

 

Jak zauważa Sky News, w ciągu ostatnich pięciu lat około 11 tys. osób zmarło z powodu chorób związanych z grypą, jednak Akademia Nauk Medycznych przewiduje, że w tym roku na grypę może umrzeć nawet 60 tys. osób.

Nowe badania "New England Journal of Medicine"

Amerykański magazyn medyczny opublikował w tym tygodniu wnioski z analiz, przeprowadzonych w Izraelu i Katarze. Potwierdzają one, że ochrona immunologiczna oferowana przez dwie dawki szczepionki COVID-19 firmy Pfizer spada po około dwóch miesiącach. Wciąż jednak zapewnia mocne zabezpieczenie przed ciężką chorobą, hospitalizacją i śmiercią.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Osoby w pełni zaszczepione muszą zachować środki ostrożności przed zakażeniem

 

"Badanie z Izraela objęło 4800 pracowników służby zdrowia i wykazało, że poziom przeciwciał gwałtownie spada po dwóch dawkach szczepionki »szczególnie wśród mężczyzn, osób w wieku 65 lat lub starszych oraz osób z immunosupresją«" - oceniła cytowana przez CNN dr Gili Regev-Yochay z centrum medycznego Sheba Medical Center, a także jej współpracownicy.

 

"Stwierdziliśmy, że znaczący i szybki spadek odpowiedzi na szczepionkę (Pfizera) BNT162b2 był obserwowany w ciągu kilku miesięcy po szczepieniu" - akcentowali naukowcy.

 

Jak jednocześnie zauważyli, prace na temat wielu szczepionek, np. przeciwko odrze, śwince i różyczce, wykazały każdego roku niewielki tylko spadek, o 5 do 10 proc. poziomu przeciwciał neutralizujących.

an/zdr/Sky News/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie