Bułgaria. Minister chce nowych zasad w restauracjach, centrach handlowych i placówkach kulturalnych

Świat
Bułgaria. Minister chce nowych zasad w restauracjach, centrach handlowych i placówkach kulturalnych
commons.wikimedia.org/Bin im Garten/CC BY-SA 3.0
Na zdjęciu hala targowa w stolicy Bułgarii Sofii.

Resort zdrowia Bułgarii rozważa wprowadzenie obowiązku okazania certyfikatu szczepienia lub negatywnego testu na COVID-19 przy wejściu do barów, restauracji, centrów handlowych i placówek kulturalnych. Minister zdrowia Stojczo Kacarow uważa, że tylko w ten sposób będzie można ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.

Wszystkie obiekty publiczne, w których byłby wprowadzony taki obowiązek, nie byłyby dłużej objęte ograniczeniami ilościowymi. W lokalach gastronomicznych wszystkie miejsca będą mogły być zajęte, a nie tylko w 30 proc. czy 50 proc., jak obecnie. Całkowicie swobodny będzie dostęp do kin, wystaw, muzeów i obiektów sportowych oraz galerii handlowych - argumentował w wywiadzie telewizyjnym Kacarow. Powołał się na przykłady Francji, Włoch i innych państw unijnych.

 

ZOBACZ: Rosja. Odnotowano największą liczbę zgonów od początku pandemii - 968

 

Z uwagi na szybko rosnącą liczbę nowych zakażeń minister nie wykluczył, że ten krok może być wprowadzony od 1 listopada. Projekt omówiono z właścicielami lokali gastronomicznych i przedstawicieli innych branż. Ich personel powinien być - zadaniem ministra - zaszczepiony. Jeżeli dojdzie do realizacji tego kroku, obywatelom zostaną zapewnione bezpłatne szybkie testy antygenowe - dodał polityk.

Niepokój władz Bułgarii w związku ze zgonami dzieci

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii odnotowano 2485 nowych zakażeń i 81 zgonów z powodu COVID-19. W kraju tzw. aktywnych zakażeń jest obecnie 49 tys. 828. Władze są zaniepokojone względnie wysoką liczbą zakażeń u dzieci i dziesięcioma zgonami kilkulatków.

 

Prokuratura zwróciła się do resortu zdrowia o podanie informacji, jakie kroki są podejmowane dla zapobieżenia rozprzestrzenia się koronawirusa wśród dzieci, w tym - w szkołach.

 

ZOBACZ: Izrael. 7 proc. pacjentów ma ciężki przebieg COVID-19, mimo przyjęcia trzeciej dawki szczepionki

 

Problemem dla władz jest niski odsetek zaszczepionych w Bułgarii, których jest około 20 proc. Jest to najniższy wskaźnik w całej Unii Europejskiej. W szkołach wielu rodziców nie zgadza się na przeprowadzenie testów wśród uczniów. I to niezależnie od faktu, że dla młodszych uczniów kupiono specjalne testy w kształcie lizaków.

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie