Hiszpania. Sędziowie mają uwzględniać zwierzęta przy rozwodach, spadkach i opiece nad dziećmi

Świat
Hiszpania. Sędziowie mają uwzględniać zwierzęta przy rozwodach, spadkach i opiece nad dziećmi
bixaby.com/Mylene2401
Zwierzęta będą uznawane za członków rodziny, a decyzję, komu przyznać nad nimi opiekę, podejmie sąd

Hiszpański Kongres Deputowanych przyjął ustawę reformującą kodeks cywilny, która zmienia status prawny zwierząt, uznając je za "istoty żywe obdarzone wrażliwością", a nie "rzeczy". Sędziowie mają uwzględniać zwierzęta i ich traktowanie przy rozwodach, spadkach i opiece nad dziećmi.

Zgodnie z reformą, w przypadku separacji lub rozwodu właścicieli, zwierzęta będą uznawane za członków rodziny, a decyzję, komu przyznać nad nimi opiekę, podejmie sąd. Podobnie jak w przypadku dzieci, sędziowie postawią na pierwszym miejscu dobrostan zwierzęcia, np. warunki, w jakich będzie przebywało.

 

W przypadku rozwodów, jeżeli jeden z małżonków był wcześniej skazany za znęcanie się nad zwierzętami, sąd może mu odmówić wspólnej opieki nad dziećmi.

 

- Wspólna opieka nad dziećmi nie będzie kontynuowana, jeżeli sędzia stwierdzi występowanie maltretowania w rodzinie. Weźmie się także pod uwagę występowanie znęcania się nad zwierzętami lub groźbę skrzywdzenia ich - wynika z tekstu ustawy przytaczanego przez dziennik "ABC".

 

Gazeta podkreśla, że przyjęta przez niższą izbę parlamentu ustawa zakłada zrównanie znęcania się nad zwierzętami z przemocą domową. Według prawa, złe traktowanie zwierząt będzie uznawane za formę przemocy zastępczej lub przemocy ze względu na płeć w celu kontrolowania i wyrządzania krzywdy współmałżonkowi lub dzieciom.

 

W przypadku śmierci jednego z właścicieli, który nie pozostawił testamentu, sąd zadecyduje o dalszym losie zwierzęcia, zawsze kierując się jego dobrostanem. Za przyjęciem reformy głosowały wszystkie grupy parlamentarne z wyjątkiem centroprawicowej Partii Ludowej i prawicowej Vox.

 

- To ideologia animalistyczna, której Vox nie podziela - powiedział deputowany tej partii Jose Maria Sanchez Garcia.

 

- Nie rozumiem, po co wprowadzać nowe trudności do już istniejących przy rozwodach (...) może dojść do paradoksu, że zwierzę towarzyszące stanie się potencjalną przeszkodą w przyszłości i nikt nie będzie chciał go mieć - oświadczyła deputowana Partii Ludowej Maria Teresa Angulo.

 

Ustawa trafi teraz do Senatu Hiszpanii.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie