Sobótka. Wznowiono akcję poszukiwawczą w zalanej kopalni. Strażacy chcą wydobyć ciało nurka

Polska
Sobótka. Wznowiono akcję poszukiwawczą w zalanej kopalni. Strażacy chcą wydobyć ciało nurka
PAP/Aleksander Koźmiński

Ratownicy Państwowej Straży Pożarnej wznowili we wtorek rano akcję poszukiwawczą w zalanej kopalni w dolnośląskiej Sobótce, gdzie w niedzielę zaginęło trzech nurków. W poniedziałek wydobyto na powierzchnię dwa ciała oraz zlokalizowano ciało trzeciego z zaginionych.

O wznowieniu akcji poszukiwawczej poinformował we wtorek dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej PSP we Wrocławiu. Strażaccy nurkowie podejmą próbę wydobycia na powierzchnię ciała trzeciego z zaginionych.

 

W niedzielę po południu trzech z sześciu nurkujących w zalanej kopalni Maria Concordia w Sobótce nie wypłynęło na powierzchnię. To doświadczeni nurkowie, który w cywilnej szkole brali udział w ćwiczeniach poszerzających umiejętności.

 

ZOBACZ: Ciechanów. 24-letni motocyklista zginął. Uderzył w krawężnik

 

Zaginęło dwóch instruktorów i jeden kursant. Dwóch nurków nie wypłynęło na powierzchnię, trzeci z nich chciał dostarczyć im butle z tlenem i również został pod wodą.

Prokuratura zajęła się śmiercią nurków

Specjalistyczna grupa nurków PSP wznowiła w poniedziałek przerwane w niedzielę poszukiwania zaginionych. Przed godziną 12 rzecznik Komendy Miejskiej PSP we Wrocławiu st. kpt. Tomasz Szwajnos poinformował, że ratownicy dotarli do dwóch ciał.

 

W poniedziałek wieczorem PSP poinformowała, że ratownicy wydobyli na powierzchnię ciała dwóch nurków, które zostały odnalezione przed południem w wyrobiskach zalanej kopalni w Sobótce. Podano też, że ratownicy zlokalizowali ciało trzeciego z poszukiwanych nurków.

 

W akcji biorą udział wyspecjalizowane jednostki PSP z kilku województw. To grupa z Opola, grupa łączona z Lubuskiego i Wielkopolski, jest nurek z Gdańska i ratownicy z grupy ratownictwa górniczego z KGHM.

 

Dochodzenie w sprawie wypadku prowadzi policja pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Wrocław Krzyki-Zachód. - Sprawdzimy, czy osoby prowadzące kurs nurkowania miały odpowiednie przeszkolenia, a właściciel obiektu pozwolenia na prowadzenie tego typu działalności – powiedział Krzysztof Marcjan z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

 

Kopalnia magnezytu Maria Concordia rozpoczęła działalności w latach 20. XX w. Wyrobisko ma wiele poziomów; wydobycie zakończono tam w latach 60. ub. wieku, a zakłady ostatecznie zlikwidowano w latach 90. Zalana kopalnia jest często wykorzystywane przez nurków do ćwiczeń.

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie