Rosja. Filmowcy nakręcą pierwsze sceny w przestrzeni kosmicznej

Technologie
Rosja. Filmowcy nakręcą pierwsze sceny w przestrzeni kosmicznej
PAP/PA/ANDREY SHELEPIN/GCTC/ROSCOSMOS HANDOUT
Wylot rosyjskiej ekipy filmowej w kosmos to wyczyn historyczny

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną wyruszy we wtorek statek załogowy Sojuz. Na jego pokładzie rosyjscy: kosmonauta, reżyser i aktorka. Ich zadaniem będzie nakręcenie filmu fabularnego po raz pierwszy na orbicie Ziemi.

Ekipa filmowa uda się w przestrzeń z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Start zaplanowano na godzinę 10:55 czasu polskiego. Trzyosobową załogę stanowią: kosmonauta Anton Szkaplerow, reżyser Klim Szypienko oraz popularna rosyjska aktorka Julia Peresild.

 

Razem nakręcą film zatytułowany "Wyzwanie". Będzie to opowieść o losach lekarki, która leci na orbitę, by przeprowadzić operację kosmonauty, który nie może wrócić na Ziemię.

 

ZOBACZ: Nowa Zelandia. Rząd luzuje restrykcje. "Kompletne wyeliminowanie koronawirusa jest niemożliwe"

 

- Film opowiada historię zwykłej kobiety, lekarki, która nigdy nie miała nic wspólnego z podróżami kosmicznymi. Pewnego dnia otrzymuje propozycję, by polecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną, żeby tam korzystając ze swojej wiedzy medycznej uratować życie kosmonauty - opowiada o filmie jego reżyser, Klim Szypienko.

 

Statek kosmiczny z nietypową załogą wynosi na orbitę rakieta Sojuz-2.1a. Dokowanie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przewidziane jest na godz. 14.12 czasu polskiego. Peresild i Szypienko spędzą na ISS 12 dni.

Filmowcy w kosmosie 

- Staraliśmy się przygotować jak najlepiej się dało, biorąc pod uwagę krótki okres treningów. Nie chcę mówić o strachu. Wolę powiedzieć, że jestem bardzo podekscytowana i szczęśliwa, bo w kosmosie było dotychczas niewiele osób. Ja otrzymałam taką możliwość i na dodatek będę mogła robić to, na czym się znam, czyli kręcić film - mówiła mediom rosyjska aktorka.

 

Wylot rosyjskiej ekipy filmowej w kosmos to wyczyn historyczny. Dotychczas nikt nie kręcił profesjonalnych scen filmowych na orbicie okołoziemskiej. 

 

W produkcję filmu zaangażowane są studio Yellow, Black and White, agencja kosmiczna Roskosmos i Program Pierwszy telewizji państwowej, a jednym z producentów jest szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin.

 

ZOBACZ: Rosjanie nakręcą pierwszy film w kosmosie. Start misji w przyszłym miesiącu

 

W kosmicznej rywalizacji Rosjanie znów ubiegną Amerykanów. Plany nakręcenia filmu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ma także znany amerykański aktor Tom Cruise i tamtejsza agencja NASA. W produkcję zaangażowany jest też SpaceX Elona Muska.

laf/bas / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie