Apel papieża nie pomógł. Zabójca trzech osób zostanie stracony

Świat
Apel papieża nie pomógł. Zabójca trzech osób zostanie stracony
East News/Associated Press

Mimo apelu papieża Franciszka o odstąpienie od kary śmierci gubernator Missouri Mike Parson odmówił w poniedziałek ułaskawienia skazanego na karę śmierci zabójcy trzech osób Ernesta Johnsona. Jego egzekucję wyznaczono na wtorek.

W liście skierowanym w minionym tygodniu do Parsona przedstawiciel papieża Franciszka pisał, że papież chciałby zwrócić uwagę gubernatora na "prosty fakt człowieczeństwa pana Johnsona i świętości każdego ludzkiego życia".

 

61-letni mężczyzna został skazany za zabicie trzech pracowników sklepu w Columbii, w Missouri, podczas napadu rabunkowego w 1994 roku. Przyznał się, że do ataku użył broni palnej, młotka i śrubokrętu. W domu jego dziewczyny policja znalazła 443 dolary.

 

ZOBACZ: Japonia. Szef yakuzy zostanie powieszony. "Będziesz żałował tego do końca życia"

 

"Stan jest przygotowany do wymierzenia sprawiedliwości i wykonania wyroku, który pan Johnson otrzymał zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego Missouri" - cytuje AP uzasadnienie republikańskiego gubernatora, który odmówił zamienienia kary głównej na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego.

"Jest niepełnosprawny intelektualnie"

Adwokat Johnsona, Jeremy Weis, argumentował, że zgładzenie Johnsona naruszyłaby 8. Poprawkę do Konstytucji USA zabraniającą egzekucji osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jak wyjaśnił wiele testów IQ i innych badań wykazało, że mężczyzna ma zdolności intelektualne dziecka. Urodził się z syndromem tzw. alkoholowego zespołu płodowego, a w 2008 roku stracił około 20 proc. tkanki mózgowej w wyniku usunięcia łagodnego guza.

 

Działacze na rzecz sprawiedliwości rasowej i dwoje demokratycznych członków Izby Reprezentantów USA z Missouri, Cori Bush i Emmanuel Cleaver, wezwali Parsona do okazania łaski Johnsonowi, który jest czarnoskóry. Sąd Najwyższy Missouri w sierpniu odmówił wcześniej wstrzymania egzekucji, a w piątek nie zgodził się na ponowne rozpatrzenie sprawy.

 

ZOBACZ: Kara śmierci dla "czarnej wdowy". Truła mężczyzn i przejmowała ich majątki

 

Weis i inni prawnicy Johnsona zwrócili się w poniedziałek do Sądu Najwyższego USA o odroczenie egzekucji.

 

"To nie jest sprawa zamknięta: Johnson jest niepełnosprawny intelektualnie" - napisali w petycji do sądu.

 

Skazany prosił wcześniej o przeprowadzenie egzekucji przez rozstrzelanie. Nie zezwala na to jednak prawo stanu Missouri. Wykonanie wyroku przez zastrzyk jest zaplanowane na wtorek o godz. 18 czasu miejscowego w stanowym więzieniu w Bonne Terre.

 

AP podkreśla, że jeśli egzekucja dojdzie do skutku, będzie siódmą w tym roku w USA, ale pierwszą, która nie obejmuje więźnia federalnego lub więźnia z Teksasu.

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie