Wielka awaria Facebooka, Instagrama i WhatsApp. Przywrócono działanie serwisów

Świat
Wielka awaria Facebooka, Instagrama i WhatsApp. Przywrócono działanie serwisów
Pixabay.com
Przed północną przywrócono działanie serwisów należących do Facebooka

Przed północą polskiego czasu na nowo zaczęły działać serwisy Facebooka, które zablokowane były przez kilka godzin. Problemy zgłaszali użytkownicy na całym świecie. Awaria była największą i najszerszą w historii Facebooka, a także jedną z największych w historii mediów społecznościowych. Odcięła nie tylko ponad 3 mld użytkowników, ale też firmy polegające na usługach i aplikacjach korporacji.

Przed godz. 18:00 polskiego czasu wszystkie serwisy należące do Facebooka przestały działać. - To prawdopodobnie nie był cyberatak - powiedziało dwóch anonimowych pracowników Facebooka ds. bezpieczeństwa. "New York Post" podaje prawdopodobną przyczynę awarii.

Awaria Facebooka, Messengera i WhatsAppa. Jakie są przyczyny?

- Problem prawdopodobnie nie był spowodowany cyberatakiem, ponieważ technologia kryjąca się za różnymi aplikacjami Facebooka jest na tyle różna, że ​​jedno włamanie prawdopodobnie nie dotknie ich wszystkich - powiedziało New York Post dwóch anonimowych członków zespołu ds. bezpieczeństwa Facebooka.

 

ZOBACZ: Globalna awaria Instagrama, Facebooka i WhatsAppa. Facebook oficjalnie potwierdził

 

Według Dylana Byersa, korespondenta Puck News, Facebook miał napisać w notatce dla pracowników, że "wygląda na to, że jest to problem DNS, który wpływa zarówno na wewnętrzny, jak i zewnętrzny dostęp do naszych narzędzi i aplikacji".

 

DNS, czyli system nazw domen, łączy nazwy domen z odpowiednimi adresami IP, dzięki czemu ludzie mogą uzyskać dostęp do popularnych witryn internetowych. Na początku tego roku awaria jednego z głównych operatorów DNS na krótko spowodowała odcięcie ogromnych obszarów internetu.

Pracownicy uwięzieni

"Pracownicy Facebooka nie mogą wejść do centrali, ponieważ ich identyfikatory nie działają, a ci, którzy już są w środku, nie mogą wejść do różnych pomieszczeń" - napisał aktywista Leah McElrath.

 

DNS to "hierarchiczny rozproszony system nazw sieciowych, który odpowiada na zapytania o nazwy domen".

 

Oprócz samego Facebooka nie działały także serwisy i aplikacje Instagram i WhatsApp, które należą do koncernu Facebook. 

Awaria nałożyła się na kontrowersje wokół Instagrama

Do awarii doszło w ciężkim dla kalifornijskiej spółki momencie. W ciągu ostatnich tygodni dziennik "Wall Street Journal" opublikował serię artykułów opartych na informacjach byłej pracownicy Facebooka Frances Haugen, zarzucającej firmie, że wiedziała m.in. o szkodliwych skutkach Instagramu dla dzieci.

 

Według Haugen Facebook przez długi czas nie reagował, choć wiedział że jego algorytmy napędzają dezinformację i nienawiść, a także są używane przez kartele narkotykowe i handlarzy kobietami.

prz/wka/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie