BioNTech: w 2022 roku będziemy potrzebować nowych szczepionek przeciwko Covid-19

Świat
BioNTech: w 2022 roku będziemy potrzebować nowych szczepionek przeciwko Covid-19
PAP/EPA/NARONG SANGNAK
Sahin zaznaczył, że nowe warianty będą w stanie obejść system immunologiczny, a ich pojawienie się oszacował na połowę roku 2022.

Prezes niemieckiej firmy BioNTech, która wspólnie z amerykańskim koncernem farmaceutycznym Pfizer opracowała pierwszą szczepionkę przeciwko Covid-19, ogłosił, że konieczne będzie stworzenie nowej formuły, skutecznie broniącej przed nowymi mutacjami choroby.

Ugur Sahin powiedział w niedzielę w rozmowie z brytyjskim dziennikiem Financial Times, że obecne warianty Covid-19 nie różnią się na tyle od mutacji podstawowej, by zagrozić trwającym kampaniom szczepień.

 

ZOBACZ: USA. Koncern farmaceutyczny Pfizer rozpoczął testy nad lekiem doustnym przeciw Covid-19

 

Zaznaczył jednak, że nowe warianty będą w stanie obejść system immunologiczny, a ich pojawienie się oszacował na połowę roku 2022. - W tym roku nowa szczepionka jest zupełnie niepotrzebna, jednak do połowy następnego roku sytuacja może się diametralnie zmienić. To ewolucja, która tak naprawdę dopiero się zaczęła - ostrzegł Sahin.

 

- Nie mamy powodu sądzić, że następna generacja wirusa będzie łatwiejsza do opanowania przez układ odpornościowy niż obecna odmiana - podkreślił. - Ten wirus pozostanie z nami i będzie nadal się dostosowywał - dodał.

"Dwa główne nurty działań"

Podczas rozmowy odmówił odpowiedzi na pytanie o prognozy dotyczące przyszłych cen preparatu BioNTech/Pfizer, podkreślając równocześnie że wspomniane oszacowanie będzie potrzebne w nadchodzących latach.

 

ZOBACZ: Koronawirius. Spada skuteczność szczepionek Pfizera i AstraZeneki

 

Zaznaczył, że w przyszłym roku w programach szczepień pojawią się najprawdopodobniej dwa główne nurty działań.

 

Jego zdaniem będą one obejmowały zastrzyki przypominające dla tych, którzy zostali już zaszczepieni oraz próby zaszczepienia osób z biednych krajów, które wcześniej miały utrudniony dostęp do preparatów.

rsr/PAP/polsatnews.pl/Financial Times
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie