Sędzia Sądu Najwyższego USA odrzuciła apelację nauczycieli - przeciwników szczepień

Świat
Sędzia Sądu Najwyższego USA odrzuciła apelację nauczycieli - przeciwników szczepień
PAP/EPA/FEHIM DEMIR
Niechętni szczepieniom nauczyciele wystąpili w czwartek z petycją o wstrzymanie w pilnym trybie nakazu. Wszedł on w Nowym Jorku w życie w piątek.

Sędzia Sądu Najwyższego USA Sonia Sotomayor oddaliła w piątek apelację grupy pedagogów nowojorskich o zablokowanie obowiązku szczepień przeciwko Covid-19 wydanego nauczycielom i innym pracownikom szkół publicznych. 90 proc. pedagogów otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepienia.

Niechętni szczepieniom nauczyciele wystąpili w czwartek z petycją o wstrzymanie w pilnym trybie nakazu. Wszedł on w Nowym Jorku w życie w piątek.

Sędzia SN odrzuciła apelację ws. szczepień

Jak potwierdził nowojorski adwokat Jerzy Sokół, Sotomayor jest upoważniona do podejmowania tego rodzaju decyzji. Została wyznaczona do rozpatrywania wniosków w trybie pilnym w regionie, obejmującym także Nowy Jork.

 

AP przypomniała, że zgodnie z wydanym wcześniej rozporządzeniem blisko 148 tys. pracowników szkół miało w piątek do godz. 17 czas, aby zaszczepić się przynajmniej jedną dawką przeciwko koronawirusowi. Tym, którzy tego nie zrobili grozi od poniedziałku zawieszenie bez wynagrodzenia.

 

ZOBACZ: Marek Magierowski ma zostać ambasadorem Polski w USA. Jest wstępna zgoda Waszyngtonu

 

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio zapewniał w piątek w wywiadzie telewizyjnym, że 90 proc. pracowników miejskiego wydziału edukacji zostało już zaszczepionych przynajmniej jedną dawką. Było wśród nich 93 proc. nauczycieli oraz 98 proc. dyrektorów szkół.

 

- Jesteśmy zadowoleni z tej decyzji sędzi Sotomayor. Wydała właściwe orzeczenia prawne w najlepszym interesie uczniów i wychowawców - przytacza AP oświadczenie radcy prawnej miasta Georgii Pestany.

"Walka będzie trwać dalej"

Żal z powodu decyzji sędzi wyraził adwokat reprezentujący nauczycieli Vinoo Varghese.

 

- Jesteśmy rozczarowani, ale walka o właściwą procedurę prawną dla naszych i innych klientów trwać będzie dalej - zapowiedział mecenas.

 

ZOBACZ: USA. Efekty uboczne po trzeciej dawce szczepionki podobne jak po drugiej. Najnowsze dane

 

Oryginalny, wcześniej ustalony termin wymogu szczepień został opóźniony w wyniku apelacji złożonej przez nauczycieli do sądu niższej instancji. Federalny panel odwoławczy orzekł jednak w poniedziałek, że Nowy Jork może zachować ten obowiązek w największym okręgu szkół publicznych w kraju. Liczy on ponad milion uczniów.

 

Decyzja Sotomayor koresponduje z sierpniowym orzeczeniem sędzi Sądu Najwyższego Amy Coney Barrett. Odrzuciła ona odwołanie studentów Indiana University o zablokowanie wymogu szczepień w tej uczelni.

 

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie