Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 2 października

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 2 października
Polsat News
W szpitalach przebywa 1673 osób z COVID-19, w tym 174 pacjentów podłączonych do respiratorów

Mamy 1344 nowe przypadki zakażeń koronawirusem w Polsce - przekazało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Zmarły 23 osoby. Dokładnie tydzień temu odnotowano w Polsce 917 przypadków, zmarło 20 osób.

Mamy 1344 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: lubelskiego (254), mazowieckiego (242), podlaskiego (91), zachodniopomorskiego (82), pomorskiego (80), śląskiego (79), małopolskiego (71), dolnośląskiego (68), wielkopolskiego (65), podkarpackiego (57), świętokrzyskiego (22), lubuskiego (15), opolskiego (15). 

 

20 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

Ministerstwo podało, że z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 19 osób.

 

Łącznie od 4 marca ubiegłego roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 mln 909 tys. 776 zakażenia. Zmarło 75 tys. 689 osób z COVID-19.

 

 

Przybywa osób pod respiratorami

W szpitalach przebywa 1673 osób z COVID-19, w tym 174 pacjentów podłączonych do respiratorów – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.

 

Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6 tys. 638 łóżek i 662 respiratory.

 

Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 89 tys. 515 osób. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 mln 663 tys. 707 zakażonych.

 

Nowe obostrzenia? 

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podczas piątkowej wizyty na Lubelszczyźnie podkreślał, że wciąż obowiązują obostrzenia związane z pandemią i zapewniał, że po "okresie wakacyjnego rozluźnienia" będą egzekwowane regulacje dotyczące m.in. noszenia maseczek. 

 

- Na pewno w tych regionach, gdzie mamy najwięcej zakażeń, będzie więcej obecności służb, które egzekwują ten obowiązek - zapewnił Niedzielski. 

 

Akcentował, że martwią go informacje, przekazywane przez specjalistów, że do szpitali trafiają osoby niezdiagnozowane - test robiony w karetce jest często pierwszym, i osoby w zaawansowanym stanie choroby - mające bardzo niski poziom saturacji.

 

- W naszych prognozach na koniec października przewidujemy, że średni poziom zakażeń będzie wynosił mniej więcej 5 tys. (przypadków dziennie). Uwzględniając tę specyfikę, że troszkę mniej mamy hospitalizacji ze względu oczywiście na szczepienia niż w poprzednich falach, oznacza to, że na koniec października będziemy mieli około 3,5 do 4 tys. hospitalizacji - mówił szef MZ.

grz/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie