USA. Erupcja najbardziej aktywnego wulkanu na świecie. Wybuchł wulkan Kilauea na Hawajach

Świat
USA. Erupcja najbardziej aktywnego wulkanu na świecie. Wybuchł wulkan Kilauea na Hawajach
USGS/Reuters
Erupcja wulkanu Kilauea

Rozpoczęła się erupcja wulkanu Kilauea - poinformowała amerykańska służba geologiczna USGS. "Wybuch nie zagraża mieszkańcom" dodali naukowcy. Wulkan ten uważany jest za najbardziej aktywny na świecie. Kilauea znajduje się na wyspie Hawaii w archipelagu Hawaje.

- Wszystko wskazuje na to, że lawa pozostanie w kraterze. Nie widzimy żadnych znaków, które wskazywałyby na to, by miała się ona przesunąć na niższą, wschodnią część wulkanu, gdzie żyją ludzie - powiedział Ken Hon, badacz z USGS odpowiedzialny za obserwatorium wulkaniczne na Hawajach

 

Nagrania z kamer pokazują krater pełen lawy i kłębiące się nad nim chmury wulkanicznego gazu. USGS podwyższyło stopień zagrożenia z "obserwacji" na "ostrzeżenie", a informację dla samolotów z koloru pomarańczowego na czerwony, co oznacza pogorszenie się warunków widoczności.

 

ZOBACZ: Wybuch wulkanu na La Palmie. Mieszkańcy w maseczkach i goglach ochronnych

 

Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w grudniu 2020 roku. Wtedy to wypełnione wodą jezioro, które utworzyło się w kraterze, wyparowało, zastąpione przez jezioro lawy.

 

W 2018 roku erupcja wulkanu Kilauea spowodowała ewakuację ponad 2 tys. mieszkańców z zagrożonych terenów oraz zniszczenie ponad 700 domów.

 

 

Do erupcji wulkanu Kilauea dochodzi nieprzerwanie od ponad 30 lat. Oprócz Kilauei aktywny jest jeszcze wulkan Mauna Loa.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie