Łódzkie. Na autostradzie A2 zatrzymano ciężarówkę przewożącą 29 imigrantów

Polska
Łódzkie. Na autostradzie A2 zatrzymano ciężarówkę przewożącą 29 imigrantów
Straż Graniczna

Funkcjonariusze Straży Granicznej przy wsparciu łódzkiej KAS zatrzymali na autostradzie A2 grupę 29 cudzoziemców, która nielegalnie przedostała się do Polski - przekazała w piątek rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej por. SG Dagmara Bielec-Janas.

Do zdarzenia doszło w czwartek w godzinach popołudniowych na trasie A2 przy bramkach poboru opłat w miejscowości Sosnowiec (Łódzkie).

 

- Funkcjonariusze Straży Granicznej po uzyskaniu informacji od łódzkiej KAS o tym, że samochodem dostawczym marki mercedes sprinter podróżują w ukryciu nielegalni migranci, natychmiast udali się we wskazany rejon - tłumaczyła por. SG Dagmara Bielec-Janas.

 

Na miejscu pogranicznicy przystąpili do kontroli legalności pobytu tych osób.

 

 

- Ze wstępnych ustaleń - uzyskanych na podstawie ustnych oświadczeń cudzoziemców oraz wstępnym badaniu lekarskim - wiadomo, że wśród zatrzymanych osób są prawdopodobnie obywatele Iraku oraz Syrii, w tym 18 mężczyzn, 10 kobiet i jedno dziecko - przekazała i dodała, że cudzoziemcy w chwili zatrzymania nie wymagali pomocy medycznej.

 

- Obecnie trwają czynności z cudzoziemcami zmierzające do ustalenia ich tożsamości oraz skąd podróżowali - zaznaczyła rzeczniczka NwOSG.

Kierowca był narodowości tureckiej

Dagmara Bielec-Janas podała, że zatrzymany został również kierowca mercedesa sprintera, 32–letni obywatel Turcji.

 

- Jest on podejrzany o udział w zorganizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy przez cudzoziemców - podała. Obecnie trwają czynności z podejrzanym.

 

Podkreśliła, że wobec wszystkich zatrzymanych osób wdrożono procedurę administracyjną, zmierzającą do zobowiązania ich do powrotu.

 

- Przedstawione zostaną im również zarzuty z art. 264 par. 2 kk, czyli nielegalnego przekroczenia granicy. Zabezpieczane są także dowody w sprawie w celu ustalenia okoliczności zdarzenia, przede wszystkim trasy podróży cudzoziemców - dodała.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie