Wyniki kontroli NIK. KO żąda dymisji Zbigniewa Ziobry. "Pieniądze przeznaczano na analizę memów"

Polska
Wyniki kontroli NIK. KO żąda dymisji Zbigniewa Ziobry. "Pieniądze przeznaczano na analizę memów"
PAP/Tomasz Gzell
Konferencja prasowa w siedzibie NIK w Warszawie, 30.09

Posłowie KO zażądali w czwartek dymisji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w związku z nieprawidłowościami, które ujawniła Najwyższa Izba Kontroli w wydatkowaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Ziobro zaraził państwo polskie rakiem korupcji - ocenił Arkadiusz Myrcha. Według Kamili Gasiuk-Pihowicz pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości przeznaczano m.in. na analizę memów.

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła w czwartek wyniki po kontroli realizacji zadań z Funduszu Sprawiedliwości. W ocenie NIK, środki z Funduszu wydatkowane są w sposób "niegospodarny i niecelowy".

 

- Działania ministra sprawiedliwości oraz znacznej części organizacji, które otrzymały dotacje, skutkowały niegospodarnym i niecelowym wydatkowaniem środków publicznych - przekazał Michał Jędrzejczyk z NIK. - Sprzyjały powstawaniu mechanizmów korupcjogennych w przypadku osób podejmujących decyzje w zakresie rozliczania środków z Funduszu Sprawiedliwości - dodał.

"Piramida bezprawia"

Gabriela Lenartowicz (KO) oceniła na konferencji prasowej, że NIK ujawniła "piramidę bezprawia, na której czele stoi minister sprawiedliwości". - Widzimy jak zawłaszczane i de facto prywatyzowane jest państwo na rzecz funkcjonariuszy partyjnych - ich rodzin i znajomych. Zobaczyliśmy jak Prawo i Sprawiedliwość - w tym przypadku przyzwoliło na to Solidarnej Polsce - stworzyło sobie fundusz stricte partyjny, który jest funduszem wyborczym, funduszem promocji działaczy partyjnych i przedstawicieli władz - powiedziała posłanka KO.

 

 

Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO) przypomniała, że celem Funduszu Sprawiedliwości jest pomoc ofiarom przestępstw, a tymczasem - według niej - podobnie jak spółki Skarbu Państwa służy "dojeniu" państwa. - Tylko 34 procent środków ogólnego budżetu (Funduszu) trafiało do ofiar przestępstw; 4 procent na pomoc postpenitencjarną, a aż 60 procent środków trafiało na inne zadania - wskazała posłanka KO, nawiązując do ustaleń NIK.

 

ZOBACZ: Ziobro ws. reformy sprawiedliwości: jestem po rozmowach z Kaczyńskim

 

Według niej pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości przeznaczano m.in. na analizę memów, przegląd literatury fantastycznej, kursy przedmałżeńskie i spot promujący instytucję małżeństwa. - Ale co najbardziej w tym wszystkim obrzydliwe - pieniądze trafiały do fundacji i instytucji związanych z politykami Solidarnej Polski lub na promocję poglądów samego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - zaznaczyła Gasiuk-Pihowicz.

 

Jej zdaniem Fundusz Sprawiedliwości w czasie rządów PiS stał się "funduszem niesprawiedliwości i niegodziwości". - Bo jak inaczej nazwać fundusz, który de facto okradał z należnej im od państwa pomocy ofiary przestępstw: przemocy domowej, pedofilii? - pytała posłanka.

Myrcha: dymisja pana ministra Ziobry powinna nastąpić natychmiast

Arkadiusz Myrcha (KO) ocenił, że "minister Ziobro, za przyzwoleniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego zaraził państwo polskie rakiem korupcji i pełnej prywatyzacji życia publicznego". - Dymisja pana ministra Ziobry powinna nastąpić dzisiaj, natychmiast. Bez takiej twardej, żelaznej reakcji ze strony Prezesa Rady Ministrów będziemy mieli wyraźny sygnał, że jest przyzwolenie na okradanie obywateli - oświadczył Myrcha.

 

Polityk nie wykluczył też zawiadomienia do prokuratury w związku z ustaleniami NIK. Klub KO rozważa ponadto złożenie w Sejmie wniosku o informację rządu na temat nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. - Będziemy podejmowali wszelkie możliwe i dostępne działania - zadeklarował Myrcha.

 

Fundusz Sprawiedliwości gromadzi środki zasądzone od sprawców przestępstw. Jego dotacje mają być wykorzystywane do wspierania pokrzywdzonych, którzy odnieśli obrażenia m.in. w wypadkach drogowych będących wynikiem przestępstwa. Środki z funduszu w założeniu przeznaczane mają być na wsparcie prawne, psychologiczne i socjalne dla ofiar przestępstw.

an / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie