Nowe przypadki koronawirusa. Dane ministerstwa, 28 września

Polska
Nowe przypadki koronawirusa. Dane ministerstwa, 28 września
Polsat News
Nowe przypadki koronawirusa. Dane ministerstwa zdrowia, 28 września

Mamy 975 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce - przekazało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 29 kolejnych osób. Dokładnie tydzień temu odnotowano w Polsce 711 zakażeń. Zmarło wówczas 15 osób. W szpitalach przebywa 1529 pacjentów z COVID-19, w tym 168 podłączonych do respiratorów.

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: lubelskiego (198), mazowieckiego (150), małopolskiego (75), zachodniopomorskiego (69), pomorskiego (67), łódzkiego (65), podkarpackiego (63), podlaskiego (52), śląskiego (47), wielkopolskiego (47), dolnośląskiego (42), warmińsko-mazurskiego (38), kujawsko-pomorskiego (23), świętokrzyskiego (9), opolskiego (8), lubuskiego (7).

 

15 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

Z powodu COVID-19 zmarły dwie osoby. 27 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

 

Liczba wszystkich zakażonych koronawirusem wzrosła do 2 904 631, a liczba zgonów do 75 601.

 

Sytuacja w szpitalach

W szpitalach jest 1529 osób z COVID-19, w tym 168 pacjentów podłączonych do respiratorów – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. 28 sierpnia hospitalizowanych było 406 chorych z COVID-19.

 

MZ poinformowało, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6403 łóżka i 644 respiratory.

 

Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 84 820 osób. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 662 115 zakażonych.

"Nie przewidujemy zmian"

Szef MZ Adam Niedzielski zainaugurował w poniedziałek w Kielcach kampanię #świetokrzyskieNIEhejtuje". Podczas konferencji prasowej minister był pytany o ewentualne wprowadzenie nowych restrykcji.

 

- W tej chwili, przy tej liczbie zakażeń, nie przewidujemy zmian restrykcji. Na październik przygotowaliśmy projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje przedłużenie tych restrykcji, które mieliśmy w wakacje i we wrześniu – powiedział.

 

Niedzielski zaznaczył, że w tej chwili najwięcej zajętych łóżek covidowych jest w województwach lubelskim i podkarpackim.

 

- Mniej więcej w kraju mamy poziom zajętości łóżek ok. 20 proc., a tam są przekroczone wskaźniki trzydziestokilkuprocentowej zajętości – poinformował.

 

Zdaniem Niedzielskiego pokazuje to korelację większej zajętości łóżek z niższym poziomem wyszczepienia w tych regionach.

 

- Nie jest tajemnicą, że Lubelskie, a przede wszystkim Podkarpackie, ma stosunkowo niskie wskaźniki wyszczepienia – dodał.

 

Minister zdrowia zapewnił, że jeżeli sytuacja epidemiczna będzie się pogarszała, zostaną podjęte decyzje o zwiększeniu liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19.

zdr/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie