Dolny Śląsk. Kradzież elementów wyposażenia z budowy drogi ekspresowej S3 koło Lubina i Polkowic

Polska
Dolny Śląsk. Kradzież elementów wyposażenia z budowy drogi ekspresowej S3 koło Lubina i Polkowic
GDDKiA
GDDKiA poinformowała o masowej kradzieży na budowie drogi ekspresowej S3.

Plaga kradzieży na budowie drogi ekspresowej S3 w okolicach Lubina i Polkowic na Dolnym Śląsku. Złodzieje zabrali co najmniej 125 pokryw i klap z żeliwa, zniknęło 90 słupków ogrodzeniowych, uszkodzono około pół kilometra siatki ogrodzeniowej. Wykonawca zgłosił kradzieże policji - podała GDDKiA, apelując o informacje o sprawcach.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że budowa drogi ekspresowej S3 w pobliżu Polkowic i Lubina na Dolnym Śląsku została okradziona. Tylko na jednym odcinku pomiędzy węzłami Lubin Północ i Polkowice Północ ukradzione zostały dziesiątki żeliwnych i stalowych elementów wyposażenia nowej drogi.

Nowa droga ograbiona przed otwarciem

- W ciągu ostatnich tygodni było w sumie kilka takich sytuacji. Zgłaszał je do komend policji w Polkowicach i Lubinie wykonawca, którym jest konsorcjum Mota-Engil - powiedziała polsatnews.pl rzeczniczka oddziału GDDKiA we Wrocławiu Magdalena Szumiata.

 

Zniknęły m.in. różnego rodzaju pokrywy, kratki i klapy żeliwne. GDDKiA
Zniknęły m.in. różnego rodzaju pokrywy, kratki i klapy żeliwne.

"Skradziono około 80 żeliwnych kratek z drogowych studzienek wpustowych, 10 włazów studni, 5 żeliwnych pokryw zbiorników oczyszczających i około 30 żeliwnych pokryw studni drenarskich" - pisze GDDKiA. Zginęło także 90 słupków ogrodzeniowych, zdemolowana i okradziona została skrzynka rozdzielcza stacji transformatorowej na węźle Polkowice Północ. Sprawcy uszkodzili również kotwy i siatkę ogrodzeniową na odcinki około 450 metrów.

 

ZOBACZ: Pabianice. Ukradli cysternę z paliwem o wartości ponad 200 tys. zł. Mężczyźni trafili do aresztu

 

- Są to dodatkowe koszty, ponadto wykonawca chciałby oddać drogę, a kradzieże prowadzą do opóźnień w harmonogramie prac, bo trzeba zamawiać dodatkowe wyposażenie i je uzupełniać - powiedziała polsatnews.pl Magdalena Szumiata.

GDDKiA apeluje o wskazanie sprawców

14-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S3 na odcinku od Polkowic do Lubina ma być oddany w listopadzie tego roku.

 

- Brakujące pokrywy studzienek mogą stwarzać zagrożenie dla kierowców, z kolei kradzież siatek prowadzi do wbiegania zwierząt na jezdnię - ostrzegła rzeczniczka.

 

ZOBACZ: Wysadzili bankomaty i ukradli 1,5 mln zł. Areszt dla czterech podejrzanych

 

GDDKiA zwróciła się z apelem do świadków, którzy mają informacje o kradzieżach, aby przekazali je policji. Według dyrekcji kradzieże takie, to jeden z czynników, które wpływają na opóźnienie terminów otwarcia nowych dróg. 

 

hlk/zdr/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie