Naukowcy opracowali najmniejszą latającą konstrukcję. "Pokonujemy naturę"

Technologie
Naukowcy opracowali najmniejszą latającą konstrukcję. "Pokonujemy naturę"
Northwestern University
Przypominający śmigło kształt mikrochipów oznacza, że spadają powoli i mogą lecieć z wiatrem.

Wyposażony w trzy maleńkie skrzydełka mikrochip wielkości ziarnka piasku to najmniejsza zdolna do unoszenia się w powietrzu konstrukcja, jaką stworzył człowiek - informuje "Nature".

Opracowane przez naukowców z Northwestern University mikrochipy nazwane "microfliers" mogą być unoszone przez wiatr podobnie jak wirujące nasiona niektórych roślin, na przykład klonu czy sosny.

 

ZOBACZ: Brytyjskie media: naukowcy chcą odtworzyć mamuty. "Pierwsze urodzą się za sześć lat "

 

Bezpośrednią inspiracją były gwiaździste nasiona rośliny o łacińskiej nazwie Tristellateia. W przyszłości latające mikrochipy mogłyby zbierać dane o środowisku unosząc się w powietrzu, a po zakończeniu misji ulegać rozpadowi.

 

- Naszym celem było dodanie (możliwości) uskrzydlonego lotu do małych systemów elektronicznych, z myślą, że te możliwości pozwolą nam na dystrybucję wysoce funkcjonalnych, zminiaturyzowanych urządzeń do badania środowiska w celu monitorowania skażenia, nadzoru populacji lub śledzenia chorób – powiedział John Rogers, współautor badań.

Kształt mikroczipów

Przypominający śmigło kształt mikrochipów oznacza, że spadają powoli i mogą lecieć z wiatrem, a to daje im dużo czasu na zebranie po drodze danych. Zdaniem twórców można je wyposażyć w zminiaturyzowane czujniki, anteny, a nawet układy pamięciowe.

 

ZOBACZ:  Naukowcy odkryli wysunięty najdalej na północ ląd Ziemi

 

- Uważamy, że pokonujemy naturę – powiedział Rogers. - Przynajmniej w wąskim sensie - byliśmy w stanie zbudować struktury, które spadają z bardziej stabilnymi trajektoriami i wolniejszymi prędkościami końcowymi niż równoważne nasiona roślin.

 

Rogers i jego zespół pracują nad latającymi mikrochipami wykonanymi z materiałów, które będą rozpuszczać się w wodzie, co rozwiązałoby problem sprzątania śmieci elektronicznych.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie