Poznań. Rusza kurs jazdy po autostradzie. Pierwszy taki w Polsce

Moto
Poznań. Rusza kurs jazdy po autostradzie. Pierwszy taki w Polsce
Polsat News
Większość osób uczących się prowadzić, nie jeździ "elką" po autostradzie

Nowy projekt w Poznaniu. Ruszył pierwszy w Polsce kurs jazdy po autostradzie. Nauka prowadzenia auta po drogach ekspresowych i autostradach nie jest wymaganym punktem kursu na prawo jazdy. - 80 proc. realizujących kurs nie miało takiej możliwości - mówią drogowcy.

- Teraz jestem trochę zestresowana, bo wiem, że trochę inne zasady trzeba zastosować, trzeba szybciej jeździć, żeby nikomu nie utrudniać - mówiła Polsat News Julia, 18-letnia kursantka z Poznania. Za cztery dni zdaje egzamin na prawo jazdy. Jako jedna z nielicznych, przejdzie kurs jazdy autostradą. 

 

Większość osób uczących się prowadzić, nie jeździ "elką" po autostradzie. - Ponad 80 proc. realizujących kurs nie miało takiej możliwości - podkreśliła Anna Ciamciak, rzecznik autostrady wielkopolskiej. Zgodnie z przepisami kursanci muszą mieć 4 godziny poza terenem zabudowanym. 

 

- Kursant, który wyjeżdża na autostradę, wcześniej po niej nie jeżdżąc, stanowi zagrożenie dla ruchu - ocenił Damian Badura, instruktor nauki jazdy z "Wyższej szkoły jazdy DB".

Pierwszy w Polsce taki projekt

Stąd ten projekt, pierwszy taki w Polsce kurs jazdy na autostradzie organizowany przez Autostradę Wielkopolską. Tu uczy się np. wyprzedzania, czy wjazdu na autostradę.

 

ZOBACZ: Zderzenie busa i osobówki na A4. 4 rannych, zablokowana autostrada przez 3 godziny

 

- Nie robimy tego jako żółw, tylko włączamy się dynamicznie, przyspieszamy maksymalnie i bezpiecznie zmieniamy pas - dodawał instruktor. Wpływać na umiejętności kierowców może zmiana warunków i większa liczba dróg szybkiego ruchu w Polsce. 

 

WIDEO: Poznań. Rusza kurs jazdy po autostradzie. Pierwszy taki w Polsce

20 lat temu w Polsce było trzy razy mniej autostrad i 11-krotnie mniej ekspresówek. Z rozbudową dróg nie poszła poprawa nauki jazdy z większą prędkością. 

laf/zdr / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie