Pierwszy dzień astronomicznej jesieni. Lato skończy się dokładnie o 21:21

Polska
Pierwszy dzień astronomicznej jesieni. Lato skończy się dokładnie o 21:21
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Kalendarzowa jesień zaczyna się zawsze 23 września

W tym roku astronomiczną jesień przywitamy w środę 22 września o godzinie 21:21, bowiem wtedy Słońce przejdzie przez tzw. punkt Wagi. W tym dniu następuje też równonoc jesienna. Kalendarzowa jesień zaczyna się zawsze 23 września, ale w przypadku astronomicznych pór roku ich dokładne momenty są zmienne i zależą od momentów górowania Słońca w zenicie nad równikiem albo zwrotnikami.

Jesienią na wieczornym niebie zobaczymy kilka planet, można się też pokusić o próbę dostrzeżenia gwiazdy Solaris, której nazwa wiąże się z twórczością Stanisława Lema, którego rok obecnie obchodzimy.

Planetarne obserwacje 

Z planet w jesienne wieczory świecić będzie Wenus, której warunki widoczności będą się poprawiać. Pod koniec października będzie zachodzić około godzinę po zachodzie Słońca. Cały czas widoczne będą Jowisz i Saturn, świecące po południowej stronie nieba.

 

Z kolei wieczorami nie zobaczymy Marsa. Czerwona Planeta zacznie wschodzić nad ranem na przełomie października i listopada. Merkury na początku jesieni nie będzie widoczny, ale już w drugiej połowie października zobaczymy go na porannym niebie. Najdłużej będzie widoczny około 20 października (wschód około godziny przed świtem).

 

ZOBACZ: Jedna piąta Polaków planuje na jesień remonty. Opóźniła je pandemia

 

Natomiast z planet niewidocznych gołym okiem, ale widocznych przy pomocy teleskopu jesienią można spróbować zaobserwować zarówno Urana, jak i Neptuna. Nadchodząca jesień będzie najlepszym ich okresem widoczności.

Księżyc i chińskie święto 

Dzień przed początkiem jesieni nastąpi pełnia Księżyca, a później w tej porze roku będą one 20 października, 19 listopada i 19 grudnia. 

 

Obchodzone w tym czasie w Chinach Święto Środka Jesieni, znane również jako Święto Księżyca, jest uważane za jedno z najważniejszych tradycyjnych świąt w Chinach i jest obchodzone 15. dnia ósmego miesiąca według chińskiego kalendarza księżycowego.

 

Chińczycy wierzą, że pełnia księżyca jest symbolem jedności i łączenia, dlatego spędzają je w gronie rodziny i najbliższych. 

laf/PAP/AP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie