Niemcy. Wysoki urzędnik w resorcie obrony podejrzany o prawicowy ekstremizm

Świat
Niemcy. Wysoki urzędnik w resorcie obrony podejrzany o prawicowy ekstremizm
Flickr/U.S. Army Europe
Ministerstwo Obrony RFN

Urzędnik ministerstwa obrony Niemiec jest podejrzany o prawicowy ekstremizm. Służba Kontrwywiadu Wojskowego (MAD) prowadzi śledztwo w sprawie mężczyzny, który miał mieć dostęp do poufnych danych dotyczących operacji Bundeswehry i misji sił specjalnych - pisze tygodnik "Spiegel".

Podejrzany jest pracownikiem Departamentu Strategii i Operacji, który planuje i kontroluje misje zagraniczne Bundeswehry, a także wszystkie misje sił specjalnych Bundeswehry, zarządzanie ryzykiem narodowym i sytuacjami kryzysowymi oraz wywiad wojskowy.

 

Do czasu podjęcia decyzji w jego sprawie urzędnikowi zakazano dostępu do "działalności wrażliwej z punktu widzenia bezpieczeństwa" - podało ministerstwo.

Ministerstwo zaniepokojone

Co dokładnie zarzuca się mężczyźnie, nie jest na razie jasne - pisze "Spiegel". Śledztwo wywołuje "wielki niepokój w ministerstwie. Mówi się, że to szokujące, że urzędnik o poglądach prawicowo-ekstremistycznych mógł przez dłuższy czas pracować niezauważony w tak ważnym wydziale. Z drugiej strony zdemaskowanie urzędnika pokazuje, że mechanizmy kontrolne działają" - relacjonuje tygodnik.

 

ZOBACZ: Niemcy. Strzały w Berlinie. Trwa obława na sprawcę lub sprawców

 

Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer zapowiedziała konsekwentne przeciwdziałanie wszelkim formom ekstremizmu w Bundeswehrze, kiedy w elitarnej jednostce Kommando Spezialkraefte (KSK) ujawniono wielu żołnierzy o poglądach prawicowo-ekstremistycznych. Aby podkreślić swoją determinację, minister mówiła o użyciu "żelaznej miotły" do zaprowadzenia porządku.

 

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie