Japonia. Najstarsze na świecie bliźniaczki. 107-letnie siostry w Księdze Rekordów Guinnessa

Świat
Japonia. Najstarsze na świecie bliźniaczki. 107-letnie siostry w Księdze Rekordów Guinnessa
Guinness World Records
Nowe rekordzistki wpis do księgi otrzymały 20 września, w japoński Dzień Szacunku dla Osób Starszych

Japonki Umeno Sumiyama i Koume Kodama 1 września miały dokładnie 107 lat i 300 dni, co uczyniło je najstarszymi na świecie żyjącymi bliźniaczkami i tym samym trafiły do Księgi Rekordów Guinnessa. Siostry urodziły się 5 listopada 1913 roku.

Japonki są bliźniętami jednojajowymi i przyszły na świat jako trzecie i czwarte dziecko z łącznie 11 rodzeństwa. Urodziły się na wyspie Shodoshima w zachodniej Japonii.

 

Trudne warunki materialne rodziny spowodowały, że siostry szybko się rozdzieliły. Koume Kodama wyjechała do pracy na inną wyspę, a Umeno Sumiyama pozostała w rodzinnym domu. Obie wyszły za mąż i założyły rodziny. Do swoich 70 urodzin miały ze sobą słaby kontakt. 

Nowy rekord 

107 lat i 175 dni wynosił poprzedni rekord wpisany do księgi. Również należał do Japonek, sióstr Kin Narita i Gin Kanie. Umeno Sumiyama i Koume Kodama pobiły rekord o 125 dni.

 

Nowe rekordzistki wpis do księgi otrzymały 20 września, w japoński Dzień Szacunku dla Osób Starszych. powodu restrykcji związanych z pandemią Covid-19 certyfikaty Księgi rekordów Guinnessa zostały przesłane drogą elektroniczną do oddzielnych domów opieki, w których siostry obecnie mieszkają.

 

ZOBACZ: Rekordy Guinnessa: Najstarszy mężczyzna na świecie Emilio Flores Marquez ma 112 lat i 326 dni

 

Według japońskiego Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej około 29% z liczącej 125 milionów populacji Japonii ma 65 lat lub więcej. Osób powyżej 90. roku życia jest tam ponad 25,9 mln, z czego 86,5 tys. to stulatkowie, co stanowi światowy rekord. Japonia ma najstarsze na świecie społeczeństwo, a według tamtejszych demografów liczba seniorów w kraju będzie się stale zwiększać

laf/zdr / AP / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie