Chiny budują stację kosmiczną. Statek z zaopatrzeniem Tianzhou-3 dotarł do "harmonii niebios"

Technologie
Chiny budują stację kosmiczną. Statek z zaopatrzeniem Tianzhou-3 dotarł do "harmonii niebios"
China Manned Space Agency
Zgodnie z planem stacja Tiangong ma zostać ukończona do końca 2022 roku.

Bezzałogowy chiński statek kosmiczny z zaopatrzeniem Tianzhou-3 dotarł do centralnego modułu Tianhe ("harmonia niebios") powstającej stacji kosmicznej Tiangong ("niebiański pałac") - poinformowała we wtorek agencja EFE za chińską agencją zajmującą się programami kosmicznymi CMSA (China Manned Space Agency).

Statek z zaopatrzeniem zadokował w module Thiane o 22.08 czasu pekińskiego (16.08 w Polsce) w poniedziałek - przekazała późno w nocy tego samego dnia agencja CMSA.

 

ZOBACZ: Stacje paliw na orbicie? Pierwsza już tam jest i może dotankować pojazd kosmiczny

 

Statek napędzany rakietowo wystartował o 15.10 czasu lokalnego z kosmodromu Wenchang na wyspie-prowincji Hajnan.

 

"Po 297 sekundach Tianzhou-3 oddzielił się od rakiety i wszedł na orbitę. O 15.22 panele słoneczne Tianzhou-3 rozłożyły się i zaczęły poprawnie pracować" - przekazała państwowa agencja prasowa Xinhua.

6 ton zaopatrzenia

Na pokładzie tego bezzałogowego statku kosmicznego znalazło się prawie 6 ton zaopatrzenia, w tym żywność dla astronautów. "Ten ładunek zapewni wystarczającą ilość jedzenia i wody dla trzech astronautów na okres sześciu miesięcy" - podała Xinhua.

 

ZOBACZ: Macie ochotę na kosmiczny spacer? Już niebawem będzie to możliwe

 

Misja załogowa Shenzhou-13 planowana jest na październik, jednak dokładana data startu i nazwiska astronautów wciąż nie są znane.

 

Zgodnie z planem stacja Tiangong ma zostać ukończona do końca 2022 roku i ma krążyć wokół Ziemi na wysokości pomiędzy 350 a 450 km. Według oficjalnych danych ma działać około 10 lat.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie