Kambodża. Badacze nietoperzy zbierają dane na temat pochodzenia COVID-19

Świat
Kambodża. Badacze nietoperzy zbierają dane na temat pochodzenia COVID-19
Stephen Chantzis / Pexels, zdj. ilustracyjne
Duong dodał, że ludzie są odpowiedzialni za Covid-19 z powodu ich ingerencji w środowiska naturalne dzikich zwierząt i niszczenie ich.

W Kambodży badacze nietoperzy wyruszyli z misją zbierania danych na temat pochodzenia koronawirusa w środowisku naturalnym zwierząt - przekazał w poniedziałek Reuters za tamtejszym Instytutem Pasteura (IPC) w stolicy kraju Phnom Penh.

Grupa ośmiu naukowców powróciła do miejsca zbierania próbek, gdzie 11 lat temu natrafiono na bardzo podobny do SARS-CoV-2 wirus - podało IPC. W 2010 roku z nietoperzy z rodziny podkowcowatych pobrano dwie próbki, które później trzymano zamrożone w Instytucie.

 

ZOBACZ: Chińscy naukowcy odnaleźli nowe koronawirusy u nietoperzy, niektóre podobne do SARS-CoV-2

 

Z zeszłorocznych badań nad nimi wynika, że są one bardzo podobne do obecnego koronawirusa. - Mamy nadzieję, że rezultaty tych badań pomogą światu lepiej zrozumieć Covid-19 - powiedziała koordynatorka badań terenowych Thavry Hoem.

 

Szef oddziału wirusologii kambodżańskiego Instytutu Pasteura dr Veasna Duong przekazał, że w ostatnich dwóch latach IPC przeprowadził cztery podobne badania terenowe w środowisku naturalnym nietoperzy. - Chcemy wiedzieć, czy wirus tam ciągle jest, (...) wiedzieć, jak ewoluował - relacjonował.

Ingerencja w środowisko odpowiedzialna za COVID-19?

Jak przypomina agencja Reutera, innymi wirusami w najnowszej historii, które pochodziły od nietoperzy, są miedzy innymi SARS, MERS oraz Ebola.

 

ZOBACZ: Nowy koronawirus odkryty u nietoperzy. Może zmutować

 

Duong dodał, że ludzie są odpowiedzialni za Covid-19 z powodu ich ingerencji w środowiska naturalne dzikich zwierząt i niszczenie ich.

 

- Jeżeli będziemy próbowali zbliżać się do środowisk dzikich zwierząt, szanse na transmisję wirusów na ludzi będą większe - tłumaczył.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie