Abp Jędraszewski: próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze

Polska
Abp Jędraszewski: próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze
PAP/Waldemar Deska
Metropolita krakowski apb Marek Jędraszewski podczas XXXIX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasnej Górze w Częstochowie

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji - mówił w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Jak przekonywał, uwłaszcza to godności człowieka.

Swoją homilię, wygłoszoną do tysięcy pielgrzymów, hierarcha poświęcił nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego – wyniesionego przed tygodniem do godności błogosławionego – oraz św. Jana Pawła II. Przytaczał ich wypowiedzi m.in. na temat miłości, sprawiedliwości, solidarności i etosu pracy. „Rozważamy te prawdy, przekazane nam przez te dwie najwspanialsze postaci, jakie otrzymaliśmy od Boga” – powiedział.

 

ZOBACZ: Pogrzeb bp seniora Mariana Dusia w Świątyni Opatrzności Bożej

 

- Rozważamy te treści dzisiaj i widzimy, jak często chcą nas podzielić, na katolików, których trzeba +opiłowywać+ i tych mądrych, którzy chcą nami rządzić, wprowadzając nową moralność, uderzająca w to, co jest w nas, w naszych duszach, zawarte od samego początku naszego istnienia jako ludzi (...) – powiedział arcybiskup.

"Chcą deprawować nasze dzieci"

Jak dodał, nie jest prawdziwe twierdzenie, że "na godność trzeba sobie zasłużyć", bo przynależy ona każdemu już od chwili poczęcia. - Nie możemy sobie pozwolić na wydarcie poczucia naszej osobowej godności jako człowieka. Tak samo, jak nie możemy zgodzić się na to, by próbowano wprowadzić do nas postawy, na którą wielokrotnie się skarżył Jan Paweł II – życia tak, jakby Pana Boga nie było, życia zatroskanego tylko o to, żeby mieć jak najwięcej (...) – powiedział abp Jędraszewski.

 

- Nie możemy zgodzić się na to, że chcą deprawować nasze dzieci i młodzież począwszy już od przedszkoli, wprowadzając tego rodzaju nauczanie, które pozbawia je – dzieci już, małe – tak wzruszających starszych ludzi czystości, niewinności, naturalnej dobroci – oświadczył.

 

ZOBACZ: Abp Sławoj Leszek Głódź uczestniczył w mszy beatyfikacyjnej. "Pokazał, że lekceważy skrzywdzonych"

 

Arcybiskup przekonywał, że prawdziwa solidarność powinna dotyczyć każdego człowieka, apelował o "odwagę solidarności, która będzie zawsze jednoznacznie mówiła »nie« wobec wszelkiego rodzaju przemocy, zwłaszcza wobec najmniejszych, ale także wobec tych, których chce się za wszelką cenę usunąć na tzw. na margines, zapomnieć, wzgardzić, nie przejmować się jego losem".

 

Wyraził przekonanie, że to problem dotykający także Polski, zwłaszcza w ostatnich czasach. - Jakie perfidne sposoby nacisku próbuje się stosować obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji, co uwłaszcza naprawdę godności człowieka – powiedział metropolita. - Niełatwe czasy, kiedy raz jeszcze muszą wrócić te podstawowe płaszczyzny miłości – człowieka, rodziny, ojczyzny – dodał.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie