Wielka Brytania. Uproszczone zasady wjazdu do kraju od 4 października

Świat
Wielka Brytania. Uproszczone zasady wjazdu do kraju od 4 października
Reuters
W Wielkiej Brytanii w pełni zaszczepionych jest ok 66 proc. społeczeństwa

Wielka Brytania zapowiedziała uproszczenie zasad wjazdu dla obywateli i turystów. Zrezygnowano z systemu podziału państw na trzy lisy pod względem sytuacji epidemicznej. Od 4 października funkcjonować będzie tylko jedna, czerwona lista. Zmianie ma ulec także system testowania.

Ograniczona zostanie także liczba obowiązkowych testów dla osób w pełni zaszczepionych przybywających do Anglii z krajów spoza czerwonej listy. Jak tłumaczył Grant Shapps, brytyjski minister transportu, pozwala na to wysoka liczba zaszczepionych osób.

 

- Udało się zaszczepić znaczącą część społeczeństwa, dane wskazują, że nawet 9 na 10 dorosłych jest zaszczepionych. To umożliwia nam większą swobodę działania - wyjaśniał. 

Nowe zasady testowania 

Dodał, że "możemy zrezygnować z testów przedwyjazdowych, a także możemy zrezygnować z kosztownych testów PCR przeprowadzanych w drugim dniu po powrocie z zagranicy".

 

- Nadal będziemy wymagać, aby ludzie kupowali i stosowali testy antygenowe. Są o wiele prostsze i są niedrogie. Test wykonuje się w domu, a wyniki otrzymujemy w ciągu kilku minut. Jeśli wynik będzie pozytywny, to niezbędny będzie dodatkowy test PCR już w ramach funduszu zdrowia - tłumaczył. 

 

ZOBACZ: Słowenia. Obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników sektora rządowego

 

W Wielkiej Brytanii w pełni zaszczepionych jest ok. 66 proc. społeczeństwa. 

laf/jo/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie