USA. W Waszyngtonie powstaje Muzeum Ofiar Komunizmu. "Nigdy nie możemy zapomnieć polskich ofiar"

Świat
USA. W Waszyngtonie powstaje Muzeum Ofiar Komunizmu. "Nigdy nie możemy zapomnieć polskich ofiar"
Archiwum IPN
Bremberg powiedział, że Amerykanie nie mają wystarczającej świadomości skali komunistycznych zbrodni i ma to znaczące konsekwencje.

Historia sowieckiej inwazji na Polskę nie jest szeroko znana w amerykańskim dyskursie i musi się to zmienić - powiedział dyrektor Muzeum Ofiar Komunizmu Andrew Bremberg - Nigdy nie możemy zapomnieć podstępnego Paktu Ribbentrop-Mołotow i brutalności sił okupacyjnych Armii Czerwonej - dodał.

- Podwójna inwazja (niemiecko - sowiecka) na Polskę jest momentem, który niestety, często jest źle zrozumiany, pomijany, a nawet nieznany w amerykańskim dyskursie - powiedział w Bremberg, były ambasador USA przy ONZ w Genewie, a obecnie szef założonej przez Kongres Fundacji Ofiar Komunizmu (VOC).

 

ZOBACZ: Prezydent w rocznicę Zbrodni Katyńskiej: celem akcji było unicestwienie naszego narodu

 

- To musi się zmienić. Nigdy nie możemy zapomnieć podstępnego Paktu Ribbentrop-Mołotow, brutalności sił okupacyjnych Armii Czerwonej, tragedii masakry w Katyniu i niezliczonych polskich ofiar pozostawionych przez zabójczy postęp komunizmu - przed, w czasie i po drugiej wojnie światowej - dodał.

 

Bremberg zapowiedział, że powstające w centrum Waszyngtonu muzeum poświęcone ofiarom komunizmu będzie popularyzowało wiedzę na ten temat. Placówka ma zostać otwarta jeszcze w tym roku. Bremberg powiedział, że Amerykanie nie mają wystarczającej świadomości skali komunistycznych zbrodni i ma to znaczące konsekwencje.

Przybliży komunistyczne zbrodnie?

Ma on nadzieję, że nowa placówka da okazję wielu przybywającym do Waszyngtonu turystom przybliżyć historie i realia komunistycznych reżimów.

 

ZOBACZ: Wiktor Suworow: Związek Sowiecki jest odpowiedzialny za II wojnę światową tak samo jak Niemcy

 

- W szkołach dzięki Bogu dużo uczymy się o Holokauście i dzięki temu nikt nie kwestionuje, że pamięć o tym jest ważna. Ale tego samego nie można powiedzieć o komunizmie i jego ofiarach. Ludzie rzadko mają pojęcie, jaka to skala - mówi.

 

- Może to wyświechtane hasło, ale naprawdę uważam, że ci, którzy nie pamiętają przeszłości, skazani są na jej powtarzanie - dodał Bremberg.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie