"Rynek nieruchomości jest rynkiem bardzo cyklicznym". Prezes UOKiK o kredytach mieszkaniowych

Polska
"Rynek nieruchomości jest rynkiem bardzo cyklicznym". Prezes UOKiK o kredytach mieszkaniowych
Polsat News

- Martwimy się o każdego Polaka, który bierze na siebie takie zobowiązanie w warunkach, które mamy obecnie, czyli niskich stóp procentowych - mówił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, o osobach decydujących się na kredyt mieszkaniowy. Chróstny był gościem Piotra Witwickiego.

- Sprawdzamy ceny, żeby upewnić się co do tego, że na rynku nie ma nieuczciwych porozumień - tłumaczył Tomasz Chróstny, pytany o kontrole w skupach owoców. I dodał: - Tam, gdzie jest uczciwa konkurencja, korzystają nie tylko przedsiębiorcy, ale i klienci - dodał prezes UOKiK.

UOKiK: "Policz i nie przelicz się"

W programie "Gość Wydarzeń" poruszono także temat cen mieszkań w Polsce. UOKiK prowadzi kampanię "Policz i nie przelicz się". Ceny mieszkań wciąż rosną i nic nie wskazuje na to, że ten wzrost w najbliższym czasie zostanie zahamowany - czytamy na stronie urzędu. - W obecnej sytuacji, kiedy coraz częściej mówi się o podwyżce stóp procentowych, możemy mieć do czynienia ze splotem okoliczności działających na niekorzyść kupującego mieszkanie w czasie hossy - przestrzega prezes UOKiK.

 

ZOBACZ: "Policz i nie przelicz się". Nowa kampania UOKiK dotycząca kredytów mieszkaniowych

 

Chróstny powiedział na antenie Polsat News, że każda osoba zastanawiająca się nad kredytem mieszkaniowym powinna bardzo gruntownie zastanowić się m.in. nad tym, jak w przyszłości będzie spłacać taki produkt. 

 

WIDEO: Tomasz Chróstny w "Gościu Wydarzeń"

 

 

- Martwimy się o każdego Polaka, który bierze na siebie takie zobowiązanie w warunkach, które mamy obecnie, czyli niskich stóp procentowych - powiedział Chróstny. Przypomniał, że stopy procentowe mogą wzrosnąć.

 

- Pamiętajmy, że rynek nieruchomości jest rynkiem bardzo cyklicznym i stąd ceny nie tylko rosną - ceny również spadają - zaznaczył prezes UOKiK.

 

- Pamiętajmy, że jeżeli wartość kredytu do wartości nieruchomości, która może spaść, przekroczy sto procent, bank może zastosować pewnie uprawnienia wynikające z umowy - przypomniał prezes UOKiK. - To może być żądanie dodatkowego zabezpieczenia kredytu - dodał. Podkreślił także, że to ryzyka, które konsument powinien brać pod uwagę już w momencie podejmowania decyzji kredytowej.

Polacy i ryzykowne inwestycje

Piotr Witwicki zapytał swojego gościa także o to, czy w Polsce wzrosła świadomość dotycząca ryzykownych instrumentów finansowych.

 

- Jako Polacy dajemy naciągnąć się na ryzykowne inwestycje - odpowiedział Chróstny. Jako przykład takich ryzykownych inwestycji podał rynek kryptowalut. - Według różnych badań co 10 osoba posiada takie inwestycje - dodał. 

 

ZOBACZ: Muszą zwrócić pół miliona zarekwirowanych grafik do kopania kryptowalut

 

- Sztuka zarządzania oszczędnościami to sztuka, której człowiek uczy się całe życie - powiedział prezes UOKiK zapytany o umiejętności Polaków w zarządzaniu własnymi oszczędnościami. 

 

Chróstny przypomniał, że UOKiK zajmuje się także sprawdzaniem tego, w jaki sposób instytucje finansowe zabezpieczają swoich konsumentów przed internetowymi kradzieżami pieniędzy z kont bankowych. - Bank ma obowiązki gruntownego zabezpieczenia tych środków. Przyglądamy się tym procedurom - zadeklarował.

 

Poprzednie odcinki "Gościa Wydarzeń" są dostępne tutaj

an/jo/polsatnews.pl/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie