Suchanow: zostałam oskarżona o naruszenie nietykalności policjanta
Zostałam oskarżona o naruszenie nietykalności policjanta - poinformowała jedna z liderek "Strajku Kobiet" Klementyna Suchanow. Pełnomocnik policjanta mec. Bartosz Lewandowski powiedział, że sprawa dotyczy ochlapania munduru farbą i wtargnięcia na teren TK.
"Zostałam oskarżona o naruszenie nietykalności policjanta poprzez poplamienie munduru. Mój prawnik poprosił o dowód w postaci munduru. Prośbę oddalono, ponieważ mundur został... zniszczony. Sprawę policjanta prowadzi fenomenalny prawnik z Ordo Iuris Bartosz Lewandowski. Gratulacje" - napisała Suchanow w piątek na Twitterze.
Sprawa przeciwko Suchanow
W odpowiedzi mec. Lewandowski napisał, że "Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście kieruje akt oskarżenia przeciwko Klementynie Suchanow za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta, zniszczenie mienia oraz wtargnięcie na teren TK w styczniu 2021 r.". Dodał, że "wbrew zarzutom mundur został szczegółowo sfotografowany i poddany oględzinom".
Prawnik, będący pełnomocnikiem pokrzywdzonego funkcjonariusza, przekazał, że naruszenie nietykalności cielesnej polegało na ochlapaniu czerwoną farbą policjanta i zniszczeniu mu munduru. Dlatego - jak dodał - zarzut ten obejmuje naruszenie nietykalności i zniszczenie mienia, gdyż "mundur już się nie nadawał do użytku po ochlapaniu farbą". Drugi zarzut związany jest zaś z wtargnięciem na teren TK.
Prawnik zastrzegł, że jeszcze nie otrzymał formalnej informacji o przesłaniu aktu oskarżenia, ale wszystkie czynności w sprawie były już wykonane, więc "albo prokurator już go wysłał, albo lada moment wyśle".
ZOBACZ: "Gruntujemy Cnoty Niewieście". Strajk Kobiet w Warszawie
W końcu stycznia br. podczas trwającego w Warszawie przed budynkiem Trybunału Konstytucyjnego protestu ws. aborcji policja zatrzymała trzy osoby. Jak informowano, wtargnęły one na teren TK. Jedną z zatrzymanych osób była Suchanow. Demonstracja była związana z opublikowaniem w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., a w Monitorze Polskim jego uzasadnienia.
Czytaj więcej