Hawaje. List w butelce dobił do brzegu po 37 latach. Na wyspy dopłynął z Japonii

Świat
Hawaje. List w butelce dobił do brzegu po 37 latach. Na wyspy dopłynął z Japonii
pixabay/Atlantios
Zdj. ilustracyjne

Na plaży na Hawajach znaleziono butelkę z listem napisanym w trzech językach - angielsku, japońsku i portugalsku. Okazało się, że nietypową przesyłkę wyrzucono do morza 37 lat temu. Jest to jedna z 750 butelek "nadanych" przez uczniów liceum w mieście Choshi w japońskiej prefekturze Chiba.

To 51. butelka z Choshi znaleziona od 1984 r. W czerwcu najnowszego odkrycia na kamienistej plaży w hawajskim Paradise Park dokonała 9-letnia Abbie Graham. List w środku zawierał formularz kontaktowy, w którym proszono, by po znalezieniu butelki skontaktować się z dyrekcją japońskiego liceum.

 

ZOBACZ: Studentki krakowskiej uczelni wrzuciły list w butelce. Po 10 latach odnalazł go uczony

 

Z pomocą rodziców Abbie odesłała formularz. Do wiadomości dołączyła stworzony przez siebie rysunek, na którym je sushi wspólnie ze swoją siostrą.

 

Władze szkoły nie kryły zdziwienia. Poprzednią butelkę z listem odkryto w 2002 r. na japońskiej wyspie Kikaijima. List odkryty przez Abbie przepłynął blisko 6 tys. kilometrów.

"Odżyły wspomnienia"

- Myśleliśmy, że list z Kikaijimy będzie ostatnim. Nawet nie podejrzewaliśmy, że list pojawi się po 37 latach - przekazał w oświadczeniu wicedyrektor szkoły Jun Hayashi.

 

Od zakończenia eksperymentu uczniów z klubu naukowego, butelki znajdowano w 17 różnych rejonach - na Okinawie, Filipinach, u wybrzeży Chin, a także na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

 

 

- Byłam zaskoczona. Odżyły moje wspomnienia z lat szkolnych. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego odkrycia - przekazała 54-letnia dziś Mayumi Kanda, jedna z osób, która wysłała butelkę.

 

Szczegóły odkrycia zostaną podane podczas internetowej konferencji w październiku.

bas/grz/The Guardian/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie